Întrebare recomandată | Kristinake a întrebat:

Buna tuturor, aş vrea să vă întreb ceva. Locuiesc în Spania şi sunt minoră am 16 ani.Pe data de 1 iunie,vreau să mă reîntorc în România,vacaţa de vară,şi voi fi nevoită să plec singură, pentru că mama mea v'a lucra, şi ea s-a despărţit de tatăl meu care se afla în Ro. Există un zbor, Madrid'Frankfurt Frankfurt'Bucureşti.
Întrebările.
1.E nevoie ca tatăl să'mi facă procura pentru însoţitoarea de bord? Chiar dacă mă întorc în ţara natală?
2.Şi dacă voi zbura cu ruta dată, voi trebui singură să găsesc de unde să iau avionul sau voi fi însoţită de cineva?
Va rog mult,am nevoie de ajutor, dar sa fie concret şi adevăr.

Răspuns Câştigător
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Ambii parintti trebuie sa semneze o procura,prin care te incredinteaza unei persoane majore,consemnata in procura,care sa te insoteasca, in cazul tau, pana la urcarea in ultimul avion. Daca parintii tai sunt despartiti legal, trebuie doar semnatura celui careia ai fost incredintata, si actul care sa ateste asta.

15 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este nici o problema sa vii in Romania, problema este sa iesi din Romania. pentru asta vei avea nevoie de o declaratie, numai a mamei daca este divortata, prin care este de acord sa pleci in Spania si indica un insotitor major. Acesta poate fi si personalul de bord de pe avion.
Declaratia poate fi facuta la o reprezentanta a Romaniei (Ambasada ori Consulat) din Spania.
Daca parintii nu sunt divortati atunci ai nevoie si de declaratia tatalui, facuta la un notar public.

| alessia5158 a răspuns:

1. Ti-a raspuns Ioandelasal
2.In aeroportul de escala Frankfurt va trebui sa gasesti singura poarta (gate) de imbarcare in avion. Daca cunosti limba engleza, citeste ghidul de aici http://www.frankfurt-airport.com/content/frankfurt_airport/en/transfer.html

P.S. Daca, dupa consultarea ghidului, ajungi la concluzia ca nu te descurci, cumpara un bilet fara escala.Companiile "Tarom", "Wizzair","AirEuropa" au curse directe Madrid(Barajas)-> Bucuresti (Otopeni).

| Kristinake explică (pentru alessia5158):

Buna, am gasit o cursa directa, dar revin cu întrebarea, va fi nevoie de declaraţie din partea ambilor părinţi( sunt divorţaţi ) cînd mă întorc înapoi în ţară? Sunt minoră-

| alessia5158 a răspuns (pentru Kristinake):

Cand te intorci (intrii ) in Romania si esti cetatean roman, nu ai nevoie de nicio declaratie notariala. La plecare(iesire) din Ro, daca parintii sunt divortati, iar prin hotararea judecatoreasca ai fost incredintata mamei, vei avea nevoie numai de declaratia notariala a mamei. Ca sa te convingi, intra pe site-ul Politiei de Frontiera si cauta in meniul din stanga "conditii de calatorie" :http://www.politiadefrontiera.ro/
Vei gasi, clikuind, ""conditii de iesire din tara pentru cetateni romani minori"--- vei gasi in aceasta sectiune chiar si modelul declaratiei notariale.

| mgtow a răspuns:

Din Spania poti pleca singura, din tara nu te lasa doar daca ai cetatenie spaniola poti pleca singura de la romani in rest cu cerere notariala.

| WeedGotMeCrazy a răspuns:

Nu iti trebuie procura sa te intorci in tara natala, ci doar daca o parasesti, iar cand schimbi avionul trebuie sa stii care se indreapta spre Romania intrebi la relatii acolo... succes

| OoKidaLoveoO a răspuns:

Daca vrei sa iesi din tara DA.O prietena a asteptat sa mearga cu maicasa in franta(parintii despartiti) pentru ca trebuia procura de la tata.Acum nu stiu daca ai nevoie de insiotitor.Chiar nu stiu.Eu cand am iesit cu o profa si cativa elevi a trebuit sa ne insoteaca si sa aiba adeverinta ca nu ne ia ilegal.

| Kristinake explică (pentru OoKidaLoveoO):

Pai problema e ca, vreau să mă întorc înapoi în România.

| OoKidaLoveoO a răspuns (pentru Kristinake):

Pai in cazul asta du-te la cinev care are experienta.La aia care fac pasapoarte de exemplu.O intrebare nu costa!

| Kristinake explică:

Bună,nu cred că va fi posibil, e prea ocupat cu serviciul său,

| Klau97 a răspuns:

Buna dimineata Kristinake exista asemenea zboruri. Dar situatia ta in familie este extrem de delicata. Dar pentru ca esti minora nu cred ca ai putea calatorii singura. Ar trebui sa ai un cunoscut langa tine si acordul mamei ca te deplasezi din Spania in Romania. Cel putin asa ar trebui sa faci. DAR NU SUNT FOARTE SIGUR in acest raspuns incearca sa mai te documentezi.

| DjYonutz a răspuns:

Iti va trebui si procura si semnatura parintilor

| Skc a răspuns:

In cazul tau, minora fiind iti va trebui imputernicire si da, vei avea nevoie de insotitor.

| AdevarSpun a răspuns:

1. Eu cred ca e nevoie eu zic sa nu te iei dupa TPU la intrebari de genu poti ajunge la rezultate devastatoare
2. Pai cu cine vrei sa fi insotita ce crezi ca o sa ti se dea un bodyguard un helper? ca asa toti am avea deci nu.
straight face

| Kristinake explică (pentru AdevarSpun):

De un însoţitor de bord, atît timp cît sunt minoră.Şi dacă nu ştii nimic, în domeniul dat nu comenta aiurea, te rog.