| Robert141651 a întrebat:

Buna tuturor, astazi am avut proba practica de traseu si nu sunt multumit de cum a decurs, credeti ca pot sau merita sa depun contestatie sau poate sa fie o idee buna?
Sa va faceti o idee de ce s-a intamplat, eram pe o straduta ingusta si nu aveam viteza, la un moment dat pe banda mea era parcata o masina, ma apropiam incet de ea si inainte sa o depasesc, ma uit in oglinda de sus si vad o masina in spate, totul bine pana acum, am semnalizat ca depasesc masina parcata, am vazut ca imediat dupa ce am inceput sa semnalizez a inceput sa semnalizeze si el, am zis foarte bine face acelasi lucru, dupa nu il mai vad in oglinda de sus si il vad in stanga mea, si franez pentru ca ma depaseste, ce i drept nu am franat brusc(eram la jumatate oricum, se deja se simtise ca franez) sa nu il deranjeze pe politist dar nici nu eram aproape de masina din fata, la care politistul peste frana mea o apasa pana in capat dintr o data. I am spus politistului ca nu era nevoie ca deja franam, distanta pana la masina parca mai era, el sustinand ca nu am franat dar si martorul a observat si a zis ca am franat. Ma gandesc ca pe camere se vede cum am franat initial si cum apare brusc scuturatul masinii. la final cand ma uit la punctaj vad ca a bifat ca nu m-am asigurat la plecare lucru pe care chiar l-am facut bine si am si zis ce fac.

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui un element esential, respectiv daca ai promovat proba practica sau nu.
Daca ai promovat proba n-ar trebui sa faci contestatie, n-ar avea nici un rost.
Daca n-ai promovat atunci poti depune contestatie, mai ales daca se scad puncte de penalizare, in asa fel incat sa promovezi proba.

| Robert141651 explică (pentru Ioandelasal):

Buna, am omis sa precizez ca nu am promovat proba, punctele au fost 21 pentu ca a intervenit politistul dar eu deja franam si cele 9 puncte de la pornire pentru care cica nu m-am asigurat.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Robert141651):

Daca este cum spui atunci fa contestatie, exista inregistrarea si martorul.

| mihai69 a răspuns:

Și dacă faci contestație și tot te pică, ghici cu cine o să dai a doua oară?!?

| Robert141651 explică (pentru mihai69):

Nu am o problema cu al da din nou pentru ca sunt sigur pe mine si pe cum merg dar cumva ma simt foarte nedreptatit in situatia respectiva.

| Robert141651 explică (pentru mihai69):

Si cu tot respectul pentru politist dar nu cred ca a procedat corect.

| dinaprilie a răspuns:

Succes. Daca depui contestatie sa ne spui si noua cum s-a rezolvat.