Întrebare recomandată | StarkWolf1 a întrebat:

Buna tuturor,

Dacă as avea o casa și as dori sa o vand, de ce acte as avea nevoie și de unde le-as putea obține?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru vanzare trebuie sa ai un act prin care dovedesti ca esti proprietar (contract de vanzare-cumparare, contract de donatie, certificat de mostenitor, etc), un extras CF pentru autentificare si certificatul de atestare fiscala.
Actul de proprietate trebuie sa-l ai, extrasul CF se obtine de la Biroul de carte funciara iar certificatul de atestare fiscala de la compartimentul de impozite si taxe de la primaria localitatii.

1 răspuns:
| sierra1 a răspuns:

"Dacă as avea o casa" fiind tu proprietarul şi dorind s+o vinzi, singurul lucru de care ai nevoie (că restul vin uşor şi singure că vei merge la notar: acte, extrase, bla+bla+bla) este CUMPĂRĂTORUL cu bani