| Intreba21 a întrebat:

Buna tuturor, pana acum cateva luni nu mi se retinea impozitul pe venitul din salarii insa pe ultimul fluturas am observat ca impozitul respectiv mi s-a retinut, de aceea vreau sa va intreb de este o eroare sau s-a schimbat legea!
Precizez ca am certificat de incadrare in grad de handicap accentuat!

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Precis este o eroare din partea celui care a calculat salariul. Reclama aceasta eroare la compartimentul de salarii a angajatorului tau.
Este adevarat ca prevederea, privind scutirea de plata impozitului pe salarii, prevazuta de art.26, alin.1, lit.a) din L.448/2006, a fost abrogata in 2009 dar exista prevederea din L.571/2003, cu md. si compl. ulterioare, art.55, alin.4, citez:
"(4) Următoarele sume nu sunt incluse în veniturile salariale şi nu sunt impozabile, în înţelesul impozitului pe venit:
k^1) veniturile din salarii realizate de către persoanele fizice cu handicap grav sau accentuat;"
Cred ca respectiva prevedere din L.448/2006 a fost abrogata deoarece exista in Codul fiscal, acesta constituie legea speciala pentru impozitul pe salarii.

| alessia5158 a răspuns:

Pentru 2015, CODUL FISCAL, la ART. 55(articol care se refera la "Definirea veniturilor din salarii"), la punctul (4) si litera k^1) din cuprinsul acestuia se precizeaza:
(4)Următoarele sume nu sunt incluse în veniturile salariale şi nu sunt impozabile, în înţelesul impozitului pe venit
k^1) veniturile din salarii realizate de către persoanele fizice cu handicap grav sau accentuat

Deci, ca detinator al unui certificat de handicap accentuat permanent, in 2015, NU platesti impozit pe venitul salarial.

p.s. Poti sa citesti ART.55, punctul(4), litera k^1) din Codul fiscal valabil in 2015, daca accesezi link-ul :https://static.anaf.ro/......e_2015.htm
Da un click pe "Impozitul pe venit" si apoi, click pe "ART. 55 Definirea veniturilor din salarii"