Întrebare recomandată | MyNaMeYsPrO a întrebat:

Buna tuturor, sper ca ma veti putea ajuta.
Orice raspuns este binevenit.
Geamul meu de la bucatarie este foarte aproape de cel al unui vecin care lasa in fiecare zi mancare la porumbei. Pasarile, odata ce s-au burdusit cu bunatatile lasate de el acolo, vin si isi fac nevoile la geamul meu. Am incercat sa discut omeneste cu individul, dar refuza sa se opreasca din a hrani hulubii.
Din cate stiam eu, exista si o lege care prevede o amenda piperata pentru astfel de indivizi. Credeti ca este in regula sa apelez la Politia Romana sau e suficient la Protectia Animalelor? Voi, daca ati trecut prin ceva similar, cum ati reusit sa rezolvati problema? Dau funda!
Multumesc,
O zi/seara frumoasa!

Răspuns Câştigător
| Iubireameamika a răspuns:

Buna am avut si eu aceeasi situatie, nu exista nici o lege, am sunat la politia romana, a venit o patrula de politisti locali, i-a dat un avertisment tipu e nebun, nu sa optit din contra facea, am sunat iarasi la politie si i-a dat amenda. Mam interesat la un magazin de veterinar si mi-a dat un aparat si l-am pus pe geam cu baterie externa si asa am scapat de porumbii lui vecinulaughing de asemenea deasupra geamului am pus un lemn pe lemn si pe lemn am prins o sfoara si am gaurit dupuri de suc si cu cuie porumbii sa nu stea la geam am auzit ca se mai pun pungi si un fel de zurgalaie de face galagie de alunga porunbi care de la orice zgomot pleaca ca se sperie. Te cred e groznic, zilnic stergeam de 5 ori pervarzul mie imi era murdar la toate geamurile.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista nici o prevedere legal care sa interzica hranirea pasarilor, asa ca n-ai ce rezolva. Pune ceva sa nu se mai poata aseza pe pervaz si ai rezolvat problema.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nici o lege, căci nu poți opri păsările să se cce unde vor ele.
Iar el nu calcă nici o lege, căci face o activitate pe proprietatea lui, nu pe a ta.

| romeo78 a răspuns:

În funcție de dimensiunile geamului o plasă metalică pe peretele exterior al geamului de la bucătărie. Sau la chinezi se folosesc acele clopote tubulare atârnate de partea de sus, din exterior a geamului.

| a2n2a a răspuns:

Daca omul nu te înțelege, n ai ce face.Nu exista asa ceva, încearcă si tu sa pui ceva sa se sperie idk?