| valhala90 a întrebat:

Buna tuturor TPU-istilor! Am si eu o intrebare pe cei care stiu(dau funda):Vreau sa plec in Italia cam o luna in vara asta si as vrea sa stiu ce formalitati sunt necesare pentru plecare.Mentionez ca am mai putin de 18 ani si ca unul din parinti este plecat in Italia.Deci as vrea sa stiu cum sa procedez, si de asemenea cam cat m-ar ajunge

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru plecare ai nevoie de declaratii autentificate pe proprie raspundere din partea parintilor, prin care acestia isi dau acordul sa pleci in strainatate si indica un insotitor major. Insotitorul poate fi conducatorul auto(daca pleci cu o masina) ori personalul de pe tren sau de pe avion. Tatal va trebui sa o faca la o reprezentanta a Romaniei din Italia (Ambasada ori Consulat) si sa-ti trimita originalul iar mama la un notar public din tara. Va trebui sa ai cartea de identitate ori pasaport (daca esti sub 14 ani). Costul depinde de mijlocul de transport cu care mergi. Numai bine!

1 răspuns:
| Flaviius87 a răspuns:

Cred ca ai nevoie de o procura de la un notar, prin care un parinte semneaza pentru tine ca este de acord ca tu sa mergi acolo!
mult succes!