| yourkittycat a întrebat:

Unei cunoștințe i s-a luat permisul pentru băutura la volan 0, 50 la test.
Cum se procedează pentru cei care ati fost in situatie?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand i se suspenda permisul, apoi primeste amenda si posibil, i se intocmeste dosar penal. Depinde de cata alcolemie a iesit la analize.

Bine ca nu a omorat pe nimeni, ca nu-i strica sa mearga pe jos, macar invata ceva din experinta asta.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca alcoolemia a fost de 0, 5 in aerul expirat inseamna o alcoolemie de peste 1 in sange, asa ca o sa fie urmarita penal si posibil condamnata pentru conducere sub influenta alcoolului, conform Codului penal, citez:
"ART. 336.Conducerea unui vehicul sub influenţa alcoolului sau a altor substanţe
(1) Conducerea pe drumurile publice a unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere de către o persoană care, la momentul prelevării mostrelor biologice, are o îmbibaţie alcoolică de peste 0, 80 g/l alcool pur în sânge se pedepseşte cu închisoare de la unu la 5 ani sau cu amendă."
Indiferent ca va fi condamnata cu inchisoare sau amenda permisul de conducere ii va fi anulat si va putea obtine un nou permis dupa trecerea unei perioade de la executarea pedepsei si dupa reusita la examinare.

suntserios
| suntserios a răspuns:

0.5 in aer sau in sange?
ca daca e in sange atunci i se va face un dosar penal si judecatorul va decice in urma procesului ce se intampla cu permisul lui si ce pedeapsa primeste