| Maxx23 a întrebat:

Buna. Ungaria e mai bogata ca Romania? Sunt salarii mai mari in Ungaria decat la noi?

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Salariile minime din Ungaria sunt un pic mai mari decat in Romania.
Salariile la plata insa sunt mult mai mari, deoarece se calculeaza sporuri pentru treptele de pregatire de specialitate, pentru limbi straine atestate etc.

| RAY a răspuns:

Nu e vb doar de bani, e vb de o societate normala la cap

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da e. Atat salariu minim e peste Romania dar mai aled salariu mediu e mult peste Romania

| Werrich a răspuns:

Nu, din contra.
La începutul acestui an, zece state membre din estul UE aveau salarii minime sub 700 de euro pe lună: Bulgaria (332 euro), Ungaria (442 euro), România (458 euro), Letonia (500 euro), Croația (563 euro), Cehia (579 euro), Estonia (584 euro), Polonia (614 euro), Slovacia (623 euro) și Lituania (642 euro), scrie Agerpres.

| goguPatent a răspuns (pentru Werrich):

Vezi ca ei l-au mai crescut de la inceputul anului. E mai mare ca in Ro acum.

| Alverto a răspuns:

E o diferență de 10-30 euro în plus.
Cu cat ne ducem mai mult în vest cu atât salariile minime sunt mai mari

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Per general da, RO nu e dezvoltata atat de uniform, iar salariul minim nett cu ceva e mai mare dar nu prea mult. Diferenta mai mare a fost acu vreo 10 ani cand salariul minim era cu peste 50% mai mic la noi decat in HU.
Problema este cu datele care afiseaza salariul minim ca de multe ori sunt puse in valoarea Bruta exemplu la noi ce 458euro, ca salariul minim e sub 300 euro in mana

| Tito97 a răspuns:

Salariul minim pe economie e nesemnificativ mai mare, 15-20 euro. Cea mai bogată e regiunea centrală Budapesta, iar raportat la țara noastră București-Ilfov e peste economic, iar Timișul și Clujul înregistrează valori apropiate.