| simonyta a întrebat:

urmeaza sa fac casatoria civila mai repede decat cea religioasa pentru ca sunt insarcinata si nu vreau ca pe certificatul copilului meu sa scrie 2 nume.Si am inteles de la colegele de la lucru ca ar fi posibil sa primesc ceva bani de la firma atunci cand voi face cununia civila. Intreabarea mea este daca beneficiez de aceasta avand in vedetre ca sunt angajata de 3 luni adic din aprilie si mai am o prelungire de contract pana in octombrie. Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| harciog a răspuns:

Atita timp cit esti angajata legal vezi ca este o clauza in contractul colectiv de munca, clauza pe care orice nenorocit de patron evita sa o plateasca si asta din nestiinta si dezinformarea angajatilor.Recomand informarea corecta si mersul tau pina in pinzele albe de a-ti cistiga drepturile ca sint ale tale si nu-ti fie frica ca majoritatii care o lasa balta la prima amenintare, nu-ti poate lua nimeni capul pentru ce este al tau.Succes.

| simonyta explică (pentru harciog):

Iti multumesc din suflet!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Si de ce nu intrebi la firma, noi n-avem de unde sti regulile de acolo, tu ar trebui sa le stii.
Nu exista o prevedere legala in acest sens, ramane la latitudinea firmei. Casa de piatra!

| MetalHead04 a răspuns:

Intreaba firma.