| julia_2451 a întrebat:

v-as ruga sa m ajutati si pe mine, daca puteti. daca cineva stie datele tale personale si iti cere copie dupa certificat de nastere/pasaport pe email se poate folosi de ele fara acordul tau? de fapt ce se poate intampla?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Intrebarea ta nu este prea clara, daca cineva strain iti cere copii si nu stii la ce le va folosi nu i le trimiti, daca le-ai trimis s-ar presupune ca ai fost de acord sa le foloseasca intr-un fel.
In principiu nu se poate folosi de aceste copii pentru chestiuni oficiale, autoritatile si institutiile de orice fel cer copii legalizate de un notar public ori de reprezentantele diplomatice din strainatate ale Romaniei. Riscul este ca sa gaseasca un notar ori reprezentant corupt ori neglijent, care sa faca legalizarea si fara sa vada originalul.
De asemenea, cu tehnica actuala, este posibil si sa falsifice copiile respective, transformandu-le in originale.
Avand in vedere cele de mai sus va sfatuiesc sa nu trimiteti copii de nici un fel strainilor, prin mail, fax ori posta.

2 răspunsuri:
| claudiea79 a răspuns:

Nu da prin calculator niciodata la necunoscuti data de nastere; datele din bulrtin pasaport sau email. da se poate folosi de ele fara acordul tau

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai, depinde. Daca o cunosti pe acea persoana foarte bine si stii ca nu te-ar minti niciodata, totul e in regula, iar daca nu, sa nu tii legatura cu ea!