| Poro17 a întrebat:

Va rog ajutati-ma cu raspunsuri si solutii. Am imprumutat o suma de 500 de lei cuiva si nu am mai primit-o inapoi, dupa insistente si dupa ce am mers acasa sa vorbesc cu mama persoanei tot nu i-am primit. Am conversatii in care ii cer banii si spune ca nu ii are acum (asta fiind deja in 2017) si in care confirm ca eu doar imi vreau banii inapoi. Pot depune plangere impotriva persoanei? As rezolva ceva?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nerestituirea unui imprumut nu este infractiune sau contraventie, asa ca n-are nici un rost sa faci plangere la politie, n-au atributii in acest sens.
Tot ce poti face in mod legal este sa-l dai in judecata, pe cale civila, la judecatoria de care apartine localitatea domiciliului respectivului.
Mare atentie sa nu depasesti termenul de prescriptie a dreptului de actiune, acesta este de 3 ani de la data cand trebuia sa-ti restituie imprumutul.
De asemenea trebuie sa ai dovezi privind suma imprumutata si termenul de restituire.

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai plangere de ce?
Poti sa-l dai in judecata, dar din ce zici, s-a prescris deja.

| Poro17 explică (pentru anonim_4396):

Plangere la politie pentru infractiune, ziceam. nu am dat persoana in judecata, nu am facut nimic impotriva ei inca.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Poro17):

Nu e nicio infractiune

| Poro17 explică (pentru anonim_4396):

Bine, atunci daca dau persoana in judecata cu dovezi rezolv ceva?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Poro17):

Care era termenul de restituire convenit si cat de vechi sunt dovezile? (Da, totusi, sunt 5 milioane...)