| alinamailat26 a întrebat:

Buna! Vreau sa ies din țara intr-o săptămâna doar ca încă am buletinul de 14 ani, am făcut 18 in Decembrie dar buletinul îmi expira doar in 2022, ar fi vreo problema? Pot trece granița?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cartea de identitate este valabila pana la data inscrisa, asa ca daca este valabila pana in 2022 poti iesi din tara si calatori intr-o tara UE si alte cateva tari. Pentru majoritatea tarilor ai nevoie de pasaport si viza.
Este bine sa citesti si conditiile de calatorie in tara unde vrei sa mergi, pot sa existe unele interdictii din cauza pandemiei.

1 răspuns:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Poti. Cartea de identitate e valabila atat timp cat scrie pe ea.