| KimJennie a întrebat:

Buna! Vreau sa merg într-o țară din uniune cu mama mea dar tatăl meu nu este în țară și nu imi pot face pasaport dacă nu sunt ambii părinți sa semneze din cate știu. Nu am nici buletin încă. Exista vreo modalitate de a ieși din țară fata pasaport sau buletin?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista posibilitatea de a iesi din tara fara carte de identitate sau pasaport.
Si poate merge doar mama ta cu tine la Serviciul pasapoarte daca tatal tau ii trimite o procura speciala prin care o imputerniceste sa-l reprezinte si pe el. Procura o poate obtine la orice reprezentanta diplomatica (Ambasada ori Consulat) a Romaniei din tara unde se afla si o trimite prin posta sau curier rapid.
Cu aceasta ocazie poate da si declaratia necesara pentru a putea pleca in strainatate numai cu mama ta.