| alondrakiss a întrebat:

Buna ziua! Acum 12 ani tatăl meu a făcut un împrumut de nevoi personale.Nu a reușit să-l plătească și nici noi că moștenitorii.Banca nu ne-a mai contactat... Aveți idee ce se va mai întâmpla?

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

E prescris de mult. Probabil banca si-a recuperat banii din asigurarea de viață atașată creditului sau de la fondul de garantare. Indiferent de varianta, nu mai contează. Daca cineva va cere banii vreodată, sa stii ca nu mai are dreptul sa o faca.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

După 12 ani datoria s-a prescris prin lege.

| Wr3nch a răspuns:

Depinde cati bani mai aveti de dat.

| mi25 a răspuns:

Ceea ce spun regis si sadrian46 este valabil numai daca de la ultima plata au trecut cl putin 3 ani, iar banca sau vreo firma de recuperari nu v-a trimis vreo somatie, de primirea careia sa fi semnat tatal sau unul dintre mostenitori.