| Barastefaniacamelia a întrebat:

Acum 2 luni m-a prins politia ca an condus fara permis o masina neinmatriculata. Mi s-a intocmit dosar penal pentru 2 infractiuni( 334 si 335). Peste o luna de zile sunt programata la examenul practic ( traseul). Daca voi lua permisul ce se va intampla cu el? Mi se va anula? Inca nu am fost judecata momentan am cazierul curat. Va rog frumos sa imi raspundeti.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca esti condamnata definitiv, indiferent cu ce pedeapsa, permisul iti va fi anulat, chiar daca il vei obtine pana la condamnare.
Conform OUG 195/2002, cu modificările şi completările ulterioare, citez:
ART.114.(1) Anularea permisului de conducere se dispune în următoarele cazuri:
  a) titularul permisului de conducere a fost condamnat printr-o hotărâre  judecătorească rămasă definitivă pentru o infracţiune care a avut ca rezultat uciderea sau vătămarea corporala a unei persoane, săvârşită ca urmare a nerespectării regulilor de circulaţie;
  b) titularul permisului de conducere a fost condamnat, printr-o hotărâre judecătorească rămasă definitivă, pentru infracţiunile prevăzute la art. 334 alin. (2) şi (4), art. 335 alin. (2), art. 336, 337, art. 338 alin. (1), art. 339 alin. (2), (3) şi (4) din Codul penal;
  d) titularului permisului de conducere i s-a aplicat, printr-o hotărâre  judecătorească rămasă definitivă, pedeapsa complementară a interzicerii dreptului de a conduce anumite categorii de vehicule stabilite de instanţă prevăzută la art. 66 alin. (1) lit. i) din Codul penal.
e) permisul de conducere a fost obţinut cu încălcarea normelor legale, situaţie constatată de instanţa competentă.
  f) permisul de conducere a fost obţinut în perioada în care titularul era cercetat sau judecat în cadrul unui proces penal pentru săvârşirea unei infracţiuni la regimul circulaţiei pe drumurile publice, atunci când acesta a fost condamnat printr-o hotărâre judecătorească rămasă definitivă."

suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde ce va hotara judecatorul. Posibil sa il anuleze