| Ellenaella95 a întrebat:

Acum 3 ani am fost angajata la o librarie timp de 1 an si 9 luni in locul fetei care a nascut,apoi a trebuit sa plec, deoarece angajatorul a fost obligat sa o primeasca pe fosta vanzatoare inapoi. Acum ea este din nou insarcinata si eu as vrea sa ma angajez din nou in locul ei pe perioada de 2 ani, insa ceea ce nu stiu este daca angajatorul este obligat sa o primeasca din nou inapoi dupa acesti 2 ani pentru a doua oara?! Este cineva care stie sigur? Multumesc!

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, angajatorul este obligat s-o reprimeasca iarasi, avand in vedere ca, pe perioada concediului de maternitate si a celui pentru ingrijirea copilului pana la varsta de 2 ani, contractul individual de munca nu este desfacut ci doar suspendat.
De altfel tu vei fi angajata doar pe perioada determinata, respectiv pana ce acea persoana se reintoarce la munca.

| Ellenaella95 explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc frumos pentru raspuns!

| DaianaDede a răspuns:

Da, este obligat deoarece acesti 2 ani este timpul de post-natal in care trebuie sa aiba grija de cel/a mic/a. Toti avem dreptul la prenatal si postnatal.

| Ellenaella95 explică (pentru DaianaDede):

Da,desigur ca toti avem dreptul, nici nu am spus altceva, voiam doar sa stiu daca si pentru a 2-a oara la acelasi angajator sunt obligati sa o reangajeze.