| anonim_4396 a întrebat:

Acum cateva luni eu am avut probleme cu un individ care ma ameninta. Am fost la politie, am facut o reclamatie penala, iar dupa o saptamana am fost citat la politie in urma reclamatiei mele. Am fost, iar acolo am fost pus fata in fata cu cel care m-a amenintat si mi s-a propus o intelegete amiabila, dar agentul a mai spus ca oricum dosarul urmeaza sa ramana deschis. Am fost de acord, am facut o intelegere amiabila, am plecat acasa si dupa o saptamana am primit o hartie in care scria ca dosarul continua sa ramana deschis si ca sa astept finalizarea cercetarilor. Bine, patru luni nimeni n-a mai spus nimic, individul a terminat ( exceptie facand cateva apeluri pe anonim si atunci cand raspund nu vb nimeni ). Astazi, 13 noiembrie, sa primesc o hartie "Parchetul de pe langa Judecatoria Brasov ', Dosaf si numar, instintare, numele meu, adresa si urmatorul text :

In conformitate cu prev. art. 260 si art. 261 C. pr. pen., va instiintam ca la data de ( anul, luna, ziua ) si scrie data de azi ora ( liber ) am procedat la afisarea prezentei, nefiind indeplinite conditilile de inmanare a solutiei, in cauza ce formeaza obiectul dosarului penal nr xyz al parchetului de pe langa Judecatoria Brasov, cu sediul pe strada xyz.

Va comunicam ca sunteti in drept sa va prezentati dupa afisarea prezentei, dar nu mai mult de 10 zile de la afisarea prezentei, pentru inmanarea solutiei la sediul parchetului de pe langa judecatoria Brasov, camera x, etc. De asemenea, mentionam ca, in cazul in care, fara motive temeinice, nu va prezentati pentru comunicarea actelor de procedura in termen de 10 zile actele de procedura se vor considera comunicate la implinirea acestui termen.

Bine, acum luminati-ma, ce reprezinta toate astea?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Procurorul a luat act de intelegerea voastra amiabila, respectiv ca ti-ai retras plangerea prealabila si a dispus clasarea dosarului, printr-o ordonanta de clasare.
N-ai fost acasa atunci cand postasul ti-a adus copia ordonantei de clasare si de aceea ai primit acea instiintarea, sa te prezinti pentru a primi copia ordonantei de clasare (inchidere a dosarului).

2 răspunsuri:
| express11 a răspuns:

Te duci si ceri parca ordin de restrictie fata de ala.

| StefanKogut a răspuns:

Esti citata pentru a-ti fi inmanata solutia data de judecator privind reclamatia pe care ai depus-o. Probabil ca in interiorul solutiei se va face vorbire si despre intelegerea pe care ai avut-o cu paratul si probabil ca solutia ca consfinti aceasta intelegere.