| richardetcc a întrebat:

Acum câteva zile mi-a venit acasă 2 citații de la o secție de poliție 1 pentru frate meu ( 18 ani ) și una pentru mine ( 16 ani ) în calitate de MARTOR.

Azi, data la care am fost chemați m-am dus doar eu să văd despre ce este vorba deoarece fratele meu este plecat din tara si nu a putut să vină.

După o oră de așteptare a venit agentul de poliția și am mers în camera *** pentru niște răspunsuri.
Nu aveam habar despre ce este vorba.
El mi-a spus să spun tot despre un nume, ( pe care habar nu am cine este ) Nu înțelegeam nimic! După mi-a explicat că în data de ** s-a furat un telefon si spune el conform unor hârtii, acea persoană s-a conectat la mine pe calculator ( de acasă ) și a vorbit cu cel care voia să vândă telefonul. El spune că a vorbit cu ( victima ) să se întâlnească într-un loc pentru a vedea telefonul și a-l cumpăra.
Băiatul i-a spus victimei ca trimite 2 băieți să vadă telefonul, doar ca aceia i-au furat telefonul.
Nu a vrut să îmi spună cum și unde.
Nu am habar ce si cum s-a întâmplat că spune el ca nu știu cine și ce a vorbit cu furnizorul meu de internet ( AKTA ) și cu cei de la Facebook ca mesajele s-au trimis de pe ip-ul calculatorului meu.
I-am explicat că frate meu este plecat din tara cu mult înainte de ce s-a întâmplat.
El a spus că va cerceta dacă așa este și îl va exclude.
După care îmi spune mie ca daca nu spun adevărul ( dacă eu sunt acea persoană s-au dacă o cunosc ) va îndrepta toate hârtiile spe mine, adică va da vina pe mine.
Mi-a făcut proces verbal: ca nu cunosc nici victima si nici persoană care a vorbit cu victima și că nu îmi pot explica cum s-a întâmplat asta.
Am fost de acord cu ce a scris el și urmează să fiu chemat la altă dată, pentru că mai trebuie să vină cineva să dea o declarație, complice la ce s-a întâmplat.
La sfârșit mi-a spus că m-am purtat frumos cu tine, nu te-am bătut... pentru că te-am văzut tânăr și nu erai cercetat si nu stiu ce a mai spus el acolo, că daca eram îmi fu**a 2 pumni în gura din prima. Țin să menționez că tot pronunța cuvântul p**ă și alte cuvinte urâte ( nu la adresa mea )
A spus că data viitoare nu v-a mai fi așa.
Ce ar trebui să fac? Ținând cont că nu stiu cum și ce s-a întâmplat și el tot ma amenință cu dosar penal si ca v-a îndrepta toată vina pe mine

26 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Dosar penal? Da de când polițaiu(probabil, local, adică ex câine comunitar(așa îi alintam pe polițaii comunitari) îi procuror? Ca se crede el aia-i altceva, că nu e și nu-ți poate face nimic asta e realitate.
Treaba sta în felul următor.Eu de eram în locul tău preventiv porneam înregistrarea pe telefon, îl înregistram și îl deserveam superiorilor lui.El ca om al legii n-are ce căuta legal să-ți vorbească așa.Că nu-i buricu pământului că-i doar un polițai ca ar trebui să reprezinte legea.Ori în lege jargonu nu există. Dacă în viitor te va mai chema pornește înregistrarea audio înnainte să intrii la audieri, și daca are un comportament inadegvat fața de tine îl poți transforma din polițai în reclamat la superiorii lui, și dacă nu se au măsuri administrative, îl poți transforma în inculpat pentru adresare de injurii și amenințări.Și ce dacă-i polițai, nu e mai smecher ca legea.

| richardetcc explică (pentru DeyCj):

Si daca spune să închid telefonul?

| kopli a răspuns (pentru DeyCj):

Nu este voie cu telefonul in sediul Politiei. Te pune sa-l inchizi si sa-l lasi la poarta.

| richardetcc explică (pentru kopli):

Pai eu am intrat cu telefonul și chiar mi-a dat voie sa-i răspund mamei cam m-a sunat

| kopli a răspuns (pentru richardetcc):

Pe mine nu m-au lasat. Si eu am fost sa depun plangere. Apoi, am mai vazut inscriptii cu "nu se intra cu telefonul".
Daca te lasa cu telefon, il poti folosi in caz de nevoie. Suni parintii, suni pe cineva sa auda ce se intampla acolo.

| DeyCj a răspuns (pentru kopli):

Eu de fiecare dată când am avut treabă pe acolo nu mi-a spus asta și nici nu am văzut un semn în genul afișat nicăieri în nici un sediu de poliție.E poliție nu obiectiv militar.în obiectivele militare n-ai voie nici telefon, nici aparat foto, nimic.

| kopli a răspuns (pentru DeyCj):

Chiar sunt curioasa, unde se intampla asta? Pentru ca am vorbit intre timp cu mai multe persoane, inclusiv unde locuiesc, si toti au confirmat ca nu e voie cu telefonul in sediul Politiei. Daca e o localitate mica, poate ca se mai incalca regulile. Nu au un ofiter de serviciu la intrare, sa se ocupe si de astea.

| minrest a răspuns:

Nu te lasa intimidat. Nu are probe nici pentru urmarirea penala, da mite pentru o sentinta.

| Lioana a răspuns:

Dacă ai WiFi acasă poate fi vorba de vreun vecin care ți-a spart parola și a intrat pe net cu ip-ul dat de routerul tau.
Tu tot ce trebuie sa faci e sa fii sincer și să răspunzi corect la întrebări.

| richardetcc explică (pentru Lioana):

Nu am wifi acasă, am internet prin cablu...

| Lioana a răspuns (pentru richardetcc):

Mă mir că ti-au luat ție declarație si nu părinților tăi. Ei știu de treaba asta?
Uită-te în istoricul browserului de internet ce pagini au fost vizitate la acea dată.

| richardetcc explică (pentru Lioana):

Părinți știu.
Treaba asta s-a întâmplat în luna ianuarie.

| Iunix a răspuns:

Deştepții ăia de la Facebook şi furnizoru tău de internet nu pot să verifice şi adresa MAC după care au fost trimise mesajele?! Dacă tu ai un router oricine se conectează la el, pe internet o să aibă ip-ul tău. Eventual poți să intri şi tu în configurările routerului şi să vezi dacă apare acolo istoricul adreseler mac.

Adresa mac ( din câte ştiu eu ) este dacă vrei e ca şi CNP-ul plăcii de rețea care nu se schimbă aşa uşor ca şi ip-ul.

Cine mai are parola ta de la Wi-fi?

| JusTPauL a răspuns:

Atata timp cat tu nu esti vinovat n-are ce sa-ti faca.
El incerca sa te sperie sa torni tot ce stii.
Daca te atinge il poti da in judecata. N-are dreptul sa faca asa ceva. Mai ales ca nu are cum sa divedeasca ca ai fi implicat, doar banuieli.

| richardetcc explică (pentru JusTPauL):

Deci nu are dreptul să mă atingă? Nici în secția de poliție?

| kopli a răspuns:

Cand te mai cheama, nu mai merge singur. Sa fie cu tine unul dintre parinti, fiindca esti minor. In prezenta parintelui, nu vor avea curajul sa te bata.

| richardetcc explică (pentru kopli):

Are dreptul sa dea in mine? Nu era in uniforma de politie in sectie. Eu nu pot sa fac nimic in cazul in care are dreptul?

| kopli a răspuns (pentru richardetcc):

Nu are dreptul. Dar intr-o sectie de politie (mai nou, fara uniforma, dupa model american) se pot intampla multe. Iar ei se acopera intre ei. Nu e frumos ce spun, dar asta e adevarul.
De ce crezi tu ca nu dau voie sa intri cu telefonul sau alte gadgeturi in sectia de Politie?

| STSickSide a răspuns:

Vezi cine are parola de la wifi ul tău

| Claucs a răspuns:

Locuiesti in oras?
Daca da... exista posibilitatea ca cineva (probabil un cunoscator mai experimentat al tehnologiei), sa fi intrat cumva in pc-ul tau. Zi politistului sa contacteze un om cu cunostinte in pc-uri, ma refer la un om din politie, pe net se pot intampla multe, oricine iti poate folosii ip-ul, oricand.

| richardetcc explică (pentru Claucs):

Locuiesc la sat. Dar probabil așa s-a întâmplat

| gigi002 a răspuns:

Pai daca nu ai furat tu, poate a fost un prieten al tau care s-a logat la reteaua ta, poate nici macar nu ai parola si poate fi oricine. militianul ala ti-a spus sigur ca s-a folosit cu calculator sau ip-ul tau?

| richardetcc explică (pentru gigi002):

A spus sigur că s-a folosit ip-ul de la pc-ul meu. Mi-a arătat si hârtiile si e adevărat.

| DeyCj a răspuns (pentru richardetcc):

A mințit. AKTA din câte știu folosește IP dinamic, deci asta a fost o diversiune ca să te sperie și să te facă să spui tot ce ști.Asta e o tehnică de interogare.

| richardetcc explică (pentru DeyCj):

Hmm. Ceva e murdar. De unde știau eu numele meu și a lui fratemiu la perfect. De unde știau că folosim doar noi pc-ul? Îl folosește și mama, dar.

| DeyCj a răspuns (pentru richardetcc):

Probabil cineva a declarat asta. Oricum trebuie să dețină dovezi clare în acest aspect, ori chestia asta e 1% posibil să fie dovedită doar prin simpla furnizare a istoricului de navigare stocat ilegal de AKTA(nici un furnizor de servicii de internet NU mai au voie legal să stocheze datele de navigare al userilor, nici pentru o eventuală anchetă de infracțiuni cibernetice).Ca să probeze real că tu și fratele tău ați folosit calculatorul eventual ar fi trebuit să va filmeze cum că voi sunteți la PC în acel moment, lucur ce fizic nu e posibil deoarece trebuiaiu instalate camere video în camera unde este calculatorul, iar acest lucru NU-L poate face nimeni că e proprietate privată.
Aste-as tehnicile de interogare. Tehnici prin care anchetatorii folosindu-se de minciuni plauzibile sperie interogații cu scopul de a-i face să vorbească.
Una din tehnicile astea le puneam și noi în practică la interogatoriile cu cei ce intru în posturile de pază când eram șef de obiectiv la o firmă de pază. Chestia se baza pe ceva de genul
„Scrie cine ești că și așa știu cine ești, dar vreau ca tu să scrii, ca să nu scriem noi că o să ai probleme mai mari.Sau știu precis că tu ai fost că te-am văzut pe camera de supraveghere, chiar daca în postul de pază nu există așa ceva, dar noi „l=am văzut pe cameră"(real un agent în post) că o intrat în post și o încercat să fure"
Ei aceste tehnici pe unul ce nu știe cu ce se mănâncă așa ceva îl sperie și de frică se apucă și scrie adevărul, dacă chiar a călcat pe bec. Dacă nu, v scrie că nu e vinovat, cu toate tehnicile lor ce cam... dau în hărțuire.