| AAnton a întrebat:

Am 1000mp de teren intravilan arabil. Am construit o casa pe el de 100mp amprenta, am facut receptia casei si am deschis rol fiscal. Toata suprafata terenului de 1000mp a fost trecuta/impozitata ca, curti-constructii.
Conform noului cod fiscal pe 2016 am inteles ca nu se mai impoziteaza doar terenul de sub casa ci se adauga obligatoriu 400mp curti-constructii indiferent daca ai constructie mult mai mica sau chiar deloc.

Nu trebuia sa treaca la impozit 400mp ca, curti-constructii si restul de 600mp arabil?

Multumesc.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Adreseaza o cerere la primarie pentru a se face o rectificare in registrul agricol, asa spune prevederea citata.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Codului fiscal, citez:
"ART.465.Calculul impozitului/taxei pe teren
  (1) Impozitul/Taxa pe teren se stabileşte luând în calcul suprafaţa terenului, rangul localităţii în care este amplasat terenul, zona şi categoria de folosinţă a terenului, conform încadrării făcute de consiliul local.
  (2) În cazul unui teren amplasat în intravilan, înregistrat în registrul agricol la categoria de folosinţă terenuri cu construcţii, precum şi terenul înregistrat în registrul agricol la altă categorie de folosinţă decât cea de terenuri cu construcţii în suprafaţă de până la 400 m², inclusiv, impozitul/taxa pe teren se stabileşte prin înmulţirea suprafeţei terenului, exprimată în hectare, cu suma corespunzătoare prevăzută în următorul tabel:"
(3) În cazul unui teren amplasat în intravilan, înregistrat în registrul agricol la altă categorie de folosinţă decât cea de terenuri cu construcţii, pentru suprafaţa care depăşeşte 400 m², impozitul/taxa pe teren se stabileşte prin înmulţirea suprafeţei terenului, exprimată în hectare, cu suma corespunzătoare prevăzută la alin. (4), iar acest rezultat se înmulţeşte cu coeficientul de corecţie corespunzător prevăzut la alin. (5).
  (4) Pentru stabilirea impozitului/taxei pe teren, potrivit alin. (3), se folosesc sumele din tabelul următor, exprimate în lei pe hectar:"
Fata de aceste prevederi trebuiau sa impoziteze distinct suprafata de 400 mp si cea de 600 mp ramasa.
Depune o contestatie la primarie si solicita stabilirea impozitului conform prevederilor legale citate.

| AAnton explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc Ioandelasal pentru raspuns, dar acel articol citat din codul fiscal pe 2016 e doar pentru a fi citit(de fraieri), pentru ca vad ca realitatea este alta(abuziva, pentru. ca fiecare il interpreteaza cum vrea, dar ma gandesc ca ar trebui sa se poata face ceva). Am fost intre timp la primarie si mi s-a explicat ca, chiar daca terenul a fost intravilan arabil, in momentul cand s-a eliberat autorizatia de constructie acesta a fost trecut automat in curti-constructii(toata suprafata) si ca trebuie rectificat cadastrul.
Cele de la ghiseu de la primarie se balbaie si spun mereu cate o alta explicatie si ca nu au ce face si tot o tin sa ma duc la un cadastrist, cei de la cadastru spun ca trebuie sa ma duc tot la primarie ca ei nu au ce face iar un notar a dat din umeri cand l-am intrebat...
Cum este posibil sa fiu impozitat pentru 1000mp ca, curti-constructii cand eu am construiti doar FIX 100mp?!

Unde ma pot interesa cu ce ar trebui exact facut pentru. a indrepta situatia? Cine se ocupa cu acest cod fiscal care ar trebui sa stie exact procedura?

Multumesc.

| AAnton explică (pentru Ioandelasal):

Nu trebuie sa fac nimic. Am fost din nou si pana la urma s-a decis ca este greseala lor si ca va trebui corectat/recalculat. Astept raspunsul final si corectarea greselei.

Multumesc.

| Ioandelasal a răspuns (pentru AAnton):

Adreseaza o cerere la primarie pentru a se face o rectificare in registrul agricol, asa spune prevederea citata.

| AAnton explică:

Multumesc Ioandelasal pentru raspuns, dar acel articol citat din codul fiscal pe 2016 e doar pentru a fi citit(de fraieri), pentru ca vad ca realitatea este alta(abuziva, pentru. ca fiecare il interpreteaza cum vrea, dar ma gandesc ca ar trebui sa se poata face ceva). Am fost intre timp la primarie si mi s-a explicat ca, chiar daca terenul a fost intravilan arabil, in momentul cand s-a eliberat autorizatia de constructie acesta a fost trecut automat in curti-constructii(toata suprafata) si ca trebuie rectificat cadastrul.
Cele de la ghiseu de la primarie se balbaie si spun mereu cate o alta explicatie si ca nu au ce face si tot o tin sa ma duc la un cadastrist, cei de la cadastru spun ca trebuie sa ma duc tot la primarie ca ei nu au ce face iar un notar a dat din umeri cand l-am intrebat...
Cum este posibil sa fiu impozitat pentru 1000mp ca, curti-constructii cand eu am construiti doar FIX 100mp?!

Unde ma pot interesa cu ce ar trebui exact facut pentru. a indrepta situatia? Cine se ocupa cu acest cod fiscal care ar trebui sa stie exact procedura?

Multumesc.