| RegeleCornet a întrebat:

Am 17 ani, iar in vara as vrea sa plec in strainatate la fratele meu mai mare, pentru o saptamana. Pana atunci, nu implinesc 18 ani.
Pot trece vama neinsotit? Exista vreo metoda?
Va multumesc!

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fiind minor nu poti pleca neinsotit in strainatate. Trebuie sa fii insotit de ambii parinti si atunci nu este nevoie de declaratia notariala a parintilor. Daca pleci insotit de un parinte este nevoie de declaratia notariala a celuilalt parinte iar daca pleci insotit de un alt maor este nevoie de declaratia notariala a ambilor parinti.
Insotitor major poate fi desemnat, dupa caz, si personalul de bord de pe avion sau tren ori soferul masinii.

| RegeleCornet explică (pentru Ioandelasal):

Iar la intoarcere, ma gandesc ca nu am nevoie de insotitor. Gresesc?

| Ioandelasal a răspuns (pentru RegeleCornet):

Da, asa este, la intoarcere n-ai nevoie de insotitor.

| sierra1 a răspuns:

Știi tu bine! Însoțit de ambii părinți sau de unul singur și procură de la celălalt

| ZmeuNinja1980 a răspuns:

Iti trebuie acord parental, fara nu poti.

| NicolAlexa2000 a răspuns:

Da cu procură de la părinţi trebuie sa fie părinţi tăi de acord cu decizia ta si sa semneze procura fara ea nu treci vama

| Ashf176 a răspuns:

Nu e nevoie sa mergi cu parintii, procura se poate face pe orice major
Daca vorbesti la notar, exista o metoda sa ti se faca procura pe stewardesa