| cristi_8283 a întrebat:

Bună ziua, am avut un accident acum aproximativ 2 luni..eu fiind minor, am fost acroşat de o masina cand incercam sa trec strada prin loc nepermis. Atunci am fost transportat la spital, iar politia s-a auto-sesizat sa i faca doamnei dosar penal pentru vatamare corporală din culpă. Dupa 1 luna de la accident a venit politia la mama mea sa i ia declaratie, dar aceasta nu a depus plangere impotriva ei. Acum, la 2 luni, imi da doamna mesaj, si imi spune ca dosarul s-a clasat si ea vrea 900 de lei, pentru reparatia masinii ca sa nu depuna plangere. Imediat dupa accident sotul acesteia a sarit saa ma bata, aruncand cu înjurături si amenintari..credeti ca as mai putea sa fac ceva, daca am primit scrisoare ca s-a clasat dosarul? As putea depune plangere impotriva dansei, respectiv dansului pentru amenintari si injurii? Sau sunt nevoit sa i platesc reparatiile? O seara buna!

Răspuns Câştigător
| ziftode a răspuns:

Lol, ieri am citit intrebarea si azi am observat un raspuns
daca ai trecut prin loc nepermis e vina ta, DAR, daca la momentul accidentului erai minor, si... E ACCIDENT, nici macar cu intentie (in nici un caz nu poti fi judecat ca adult), atunci, ei nu pot sa dea vina pe tine in nici un fel pentru ca nu esti responsabil, asa ca...

FA-LE PLANGERE PENALA (daca esti inca minor, mama ta trebuie sa o faca) PENTRU: AMENINTARI, INJURII, HARTUIRE, insa (asta am observat), si pentru urmatoarele doua lucruri:
INSELACIUNE si/sau LIPSA ASIGURARII AUTO {{OBLIGATORII}} (daca au asigurare atunci e inselaciune pentru ca ei isi iau banii de la asigurare si deci vor sa isi ia banii de doua ori, daca nu au asigurare, oricum tu fiind minor nu esti responsabil, dar ei incalca legea pentru ca asigurarea auto e obligatorie)

| cristi_8283 explică (pentru ziftode):

Putem vorbi in privat?

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Tu poti sa ii faci plangere la fel de bine cu ea te poate da in judecata sa isi repare masina pe banii tai mai ales ca a fost gasita nevinovata

| BuLaNNNeL a răspuns:

Vrea ea banii sau te-a obligat judecătorul. Ii plătești doar dacă asa a hotărât instanta, nu ca asa vrea jegoasa aia.

| suntserios a răspuns (pentru BuLaNNNeL):

Si ma rog de ce e jegoasa? ca asta a trecut ca ciobanu si i-a stricat masina? Si eu l as da in judecata sa imi recuperez banii

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru suntserios):

Ah, n-am fost atent cu *loc nepermis*.

| Raducons a răspuns:

Poti sa depui plangere pentru amenintari si injurii.
De platit, nu platii nimic decat daca castiga vreun proces, nu cred ca se complica cu un proces.Si lovit si cu banii luati, nu merge.Chiar daca ai trecut prin loc nepermis asta nu inseamna ca trebuie sa te omoare. Trebuia sa fie atenta doamna daca a vazut pe cineva pe marginea drumului, te poti gandi ca daca trece drumul.

| Iunix a răspuns:

Dacă ai trecut prin loc nepermis atunci de ce a mai fost trasă la răspundere domana care te-a lovit? Sunt câini care ştiu să traverseze mai bine strada decât unii oameni. Acum... e cam aiurea, tubeşti lovit şi tot tu să-i plăteşti reparațiile.

| cristi_8283 explică:

Ăştia care nu aveți treabă, comentați puțin in altă parte

| suntserios a răspuns (pentru cristi_8283):

E frustrant cand nu auzi raspunsurile pe care ai vrea sa le auzi nu?