| Roby24roBy24 a întrebat:

Am avut un accifent si pe moment mi s-a intocmit un dosar penal.
O victima din accident a depus marturie si dosarul a fost trimis la tribunal.
Eu trebuie sa fac ceva sau doar imi vine dosarul acasa cand se termina? Trebuie sa ma duc la tribunal sau sa fac ceva sau ea a trimis dosarul catre tribunal ca sa isi ia banii de la asigurari?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca dosarul penal a fost trimis in instanta inseamna ca esti inculpat si va trebui sa te prezinti la proces atunci cand vei fi citat. Este bine sa-ti angajezi un avocat pentru proces.
Un procuror nu ti-a prezentat rechizitoriul?

| Violleta2022 a răspuns:

Vei primii citatie acasa de la Tribunal, sa te prezinti la proces.
Aici nu-i vorba de asigurare ci de acuzatia ta, fiind deja implicat intr-un proces penal, ca inculpat.