| Victor0101 a întrebat:

Am avut un proces cu primaria pentru anularea unei decizii de impunere (platita). Am castigat, iar instanta a obligat primaria la emiterea unei noi decizii recalculata.
Primaria a emis o noua decizie de impunere, dar gresita din nou.
Din aceste considerente i-am actionat din nou in instanta pentru nerespectarea deciziei data in primul proces si pentru restituirea sumelor achitate cu titlu de debite fiscale nedatorate.
Ideea este ca ne-a fost respinsa cererea deoarece instanta spune ca nu am cerut si anularea deciziei de impunere ci doar recalcularea (chiar a specificat ca ar trebui deschisa o noua actiune in instanta). La dosar am atasat dovezi clare ca noua decizie este calculata ilegal si de asemenea am specificat clar si detaliat sumele platite si cele de restituit.
Nu este logic ca recalcularea unui document implica anularea acestuia si emiterea unui document nou/recalculat?!
Doar ca nu am specificat ca doresc "anularea" documentului nu se poate face dreptate?
Am dreptul la recurs in 15 zile.

Daca fac recurs credeti ca si cei de acolo se vor "impiedica" de faptul ca am omis cuvantul "anulare" in cererea initiala sau trebuie deschis alt proces?

Multumesc.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este logic, anularea inseamna ca actul respectiv este inlaturat integral si urmeaza a se emite un alt act iar recalcularea inseamna ca se emite un act rectificativ al primului act.
Cred ca va fi mentinut primul act si in recurs, dar nu se poate sti sigur cum va interpreta instanta de recurs.
P.S. Instanta de fond nu s-a pronuntat asupra restituirii sumelor platite nedatorat? Daca nu s-a pronuntat poti solicita si retrimiterea la prima instanta spre rejudecare si sa soliciti si anularea.

| Victor0101 explică (pentru Ioandelasal):

Da, instanta de fond s-a pronuntat asupra restituirii sumelor platite nedatorat, dar ne-au restituit doar o parte, adica ce ne-a calculat primaria in mod ilegal. Nu a luat in calcul nimic din ce am prezentat noi. Rezultand de fapt ca e ca si cum ne-au respins cererea.
Avand in vedere cele mentionate mai merge retrimiterea la prima instanta spre rejudecare sau tot recursul ramane ca varianta?

Multumesc.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Victor0101):

Ti-am spus ce cred eu dar hotararea este a instantei de recurs. Poate ar fi bine sa angajezi un avocat.

| Victor0101 explică (pentru Ioandelasal):

Ok, am inteles. Va multumesc pentru raspunsuri.