| Victor0101 a întrebat:

Buna ziua,

Am castigat un proces in decembrie 2018 si am inteles ca termenul pentru a inainta o noua actiune in instanta pentru daune morale este de 3 ani.
Ideea este ca paratii nu au respectat in totalitate hotararea respectiva si ce as dori sa stiu este daca voi deschide un nou proces pentru respectarea hotararii din 2018 pe care acestia o incalca, se poate spune ca va exista continuitate? Adica la sfarsitul acestui nou proces voi putea cere daune morale si pentru procesul care s-a finalizat in 2018 (probabil care va fi vechi de 5 ani)?

De asemenea, in cazul in care ar fi continuitate, dar acest nou proces va fi pierdut (pentru ca orice este posibil la noi), voi mai putea cere daune la sfarsitul acestuia pentru cel din 2018? Se mai pune in acest caz ca si continuitate?

Multumesc.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Multa poliloghie dar nu spui 2 elemente esentiale pentru un raspuns corect, respectiv ce obiect a avut procesul castigat si pentru ce vrei sa soliciti daune morale.
Spune acestea si o sa-ti dau un raspuns concret.