| cosminbit a întrebat:

Buna ziua am cumparat un telefon iphone 6 prin posta fara verificare. cand am ridicat coletul telefonul era original dar nu merge... ce pot face in cazul acesta. vanzatorul nu vrea sa imi trimita bani inpoi. il pot da in judecata sau la politie sau nu se mai poate rezolva nimic pentru ca am inteles ca nu te obliga nimeni sa ridici un colet daca nu stii ce e in el pentru ca nu mi la vandut o firma sa si sa mi dea factura, mi le vadut o perosana fizica care nu mi-a dat nici un act nimic la el.Multumesc anticipat

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ia legatura cu vanzatorul si solicita sa-ti restituie banii, intr-un termen rezonabil, dupa care sa-i restitui telefonul.
Daca nu se conformeaza poti sa-i faci plangere penala pentru inselaciune, conform Codului penal, citez:
"ART.244. Înşelăciunea
(1) Inducerea în eroare a unei persoane prin prezentarea ca adevărată a unei fapte mincinoase sau ca mincinoasă a unei fapte adevărate, în scopul de a obţine pentru sine sau pentru altul un folos patrimonial injust şi dacă s-a pricinuit o pagubă, se pedepseşte cu închisoarea de la 6 luni la 3 ani.
(2)Înşelăciunea săvârşită prin folosirea de nume sau calităţi mincinoase ori de alte mijloace frauduloase se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani. Dacă mijlocul fraudulos constituie prin el însuşi o infracţiune, se aplică regulile privind concursul de infracţiuni.
(3) Împăcarea înlătură răspunderea penală."

| piratuu a răspuns:

Reclama-l la politie. De pe ce site ai comandat telefonul?