| cris_2370 a întrebat:

Am divortat in noiembrie 2009, cu acordul partilor, hotararea este definitiva si irevocabila, mi-am schimbat si toate actele, iar acum (aprilie 2010) fostul meu sot a depus contestatie in anulare la hotararea de divort definitiva si irevocabila. Mai exista vreo sansa de a fi anulata aceasta hotarare dupa atatea luni?

8 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Hotărârea definitivă şi irevocabilă nu este atinsă nici măcar de nulitate relativă şi nici de nulitatea absolută.
Contestaţia în anulare trebuia făcută în 15 zile de la comunicarea hotărârii, acum este foarte târziu.
Pentru ce ţi-a trebuit acordul părinţilor pentru a divorţa?
Pa, pa.

| ikram a răspuns:

1. Contestatia in anulare poate fi introdusa in termen de 15 zile de la data cand contestatorul a luat la cunostinta de hotarare, dar nu mai traziu de un de la data cand hotararea a ramas irevocabila (art. 319 al. 1 C.proc.civ.)

Deci daca fostul sot dovedeste ca de la data la care a luat la cunostinta de hotarare nu au trecut inca 15 zile ar putea sa introduca. Nestiind mai multe detalii nu am cum sa-ti dau un raspuns ferm. Oricum sunt anumite cazuri si depende in concret de fiecare caz in parte. Dar fiind prin acordul partilor, presupun ca a luat la cunostinta atunci, ca s-a prezentat la proces.

2. Contestatia in anulare pentru a fi admisa trebuie sa fie introdusa cu precizarea motivelor care sunt limitativ stabilite de lege. (art. 317, 318 c.proc.civ.)

In principiu din ce ai zis tu aici, este tardiva cererea introdusa de el.

Răspuns utilizator avertizat
| tyana a răspuns:

Buna Cris! Nu sunt avocat de meserie insa imi permit sa imi spun parerea, cu scuzele de rigoare daca tu astepti doar sfatul unui specialist in astfel de lucruri.
Daca hotararea a fost cu acordul ambelor parti si este definitiva si irevocabila nu cred ca ar trebui sa iti faci griji.In mod normal pare imposibil sa se mai schimbe ceva.Multa bafta!

| ines a răspuns:

Buna stiam ca are dreptul doar 30 de zile de recurs dar mai bine intra pe Avocatnet.Ro

| multimoak a răspuns:

Pentru un raspuns profesionist intra pe www.avocatnet.ro si postati intrebarea in sectiunea forum la categoria DREPTUL FAMILIEI SAU PROBLEME JURIDICE DE FAMILIE. Acolo vei primi raspunsuri in cel mai scurt timp din partea avocatilor, mediatorilor si a consilierilor juridici;) Succes!

Dupa parerea mea, s-ar putea relua procesul daca instanta accepta contestatia depusa de sotul dumneavoastra, dar nu am nici o certitudine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu exista draga mea
finis. Te-a pierdut.trebuia sa te tina bine si sa n u fie de acord...acum e tarziu pentru el din pacate...

| Kry_9749 a răspuns:

Nu cred, cand se decide ca este definitiv si irevocabil, numai cu acordul tau poate fi revocatawinking