| bblbsc a întrebat:

Buna ziua
Am doua intrebari:-1.Este legal ca un copil de 12 ani sa poarte doar partea de jos a centuri?
-2.Este sigur/mai sigur decat nepurtarea ei deloc?

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

1. Nu, nu este legal. Centura se pune corect pe diagonala pieptului si peste solduri.
2. Este ilegal sa nu porti centura de siguranta.
Fiind o masura de siguranta impusa, ca sa-ti salveze viata in caz de accident.
Sunt milioane de accidente, unde centura purtata a salvat vietile oamenilor. De aceea a fost impusa aceasta lege, ca cei care nu au creier si nu le pasa, sa fie obligati sa poarte centura, ca in caz de nevoie, sa li se salveze viata.

| Ykuzo a răspuns:

1. Purtarea necorespunzătoare a centurii se poate pedepsi, legal.
2. Da, este mai sigur, dar în urma unui impact persoana care nu poartă corespunzător centura poate suferi daune mai mari decât o persoană care poartă centura corespunzător. În urma unui impact, corpul tinde să o ia spre bord. Centura, blocându-se, o să creeze o forță care apasă pe abdomen care poate fi fatală pentru un minor. Până și persoanele mature, care poartă centura corespunzător, în timpul unui impact pot suferi daune majore din cauza centurii, dar până la urmă este mai bine decât să fii aruncat prin parbriz la câțiva metri distanță.