| Lica75 a întrebat:

am facut o comanda de pe Thenorthfaceromania.com si din pacate cred ca am luat teapa.Am fost contactata de la banca spunandu- mi ca cardul a fost blocat pentru ca am facut o plata nesecurizata catre un site suspect.Produsul nu l- am primit... Oare cum as putea sa- mi recuperez banii?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu primesti produsul poti face o plangere penala pentru inselaciune si sa speri ca se va rezolva.
Conform Codului penal, citez:
"„ART.244. Înşelăciunea
(1) Inducerea în eroare a unei persoane prin prezentarea ca adevărată a unei fapte mincinoase sau ca mincinoasă a unei fapte adevărate, în scopul de a obţine pentru sine sau pentru altul un folos patrimonial injust şi dacă s-a pricinuit o pagubă, se pedepseşte cu închisoarea de la 6 luni la 3 ani.
(2)Înşelăciunea săvârşită prin folosirea de nume sau calităţi mincinoase ori de alte mijloace frauduloase se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani. Dacă mijlocul fraudulos constituie prin el însuşi o infracţiune, se aplică regulile privind concursul de infracţiuni.
(3) Împăcarea înlătură răspunderea penală."

| scumbagnascar a răspuns:

Nu poti, esti doar prost, ai fost tepuit si nici nu ti-ai miscat fundu ala lenes sa te interesezi sa vezi daca e legit sau nu