| GeorgeGabriel20001 a întrebat:

Am facut prostia sa cumpăr petarde de pe net(ekopiro) acu 2 săptămâni, iar pe 30 Dec m-am trezit cu 4 polițiști la poarta, știu tot... Ora la cât am comanda, cand a sosit comanda... Tot!
Am mers la secție, am dat o declarație, am scris acolo ca n-am știut ca sunt nu sunt legale, ca pe site scriau ca sunt legale etc...
Mi-au gasit(le-am dat de buna voie) aprox 3 cutii cu 1 foc, și o cute de fp3. Am declarat ca am mai bubuit eu câteva.
Mi s-a spus ca va începe un proces sau ceva degenu și voi fi chemat la parchet pentru alte declarații, dosar penal, și amenda.
Doar au vrut sa ma sperie? Adică nu putea să-mi dea o amenda și gata?
Cei care ați mai trecut prin asta cum a decurs?
Și dacă primesc amenda, probabil va fi maricica, este vreo problema dacă nu o platesc? Orucm n-are de unde s-a mia bani, salariu n-am, avere pe numele meu, nu...
Am 18, elev.

17 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform L.126/1995, rep. in 2014, citez:
"ART. 37
  Constituie infracţiune şi se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă:
  a) orice operaţiuni cu articole pirotehnice efectuate fără drept;"
Ce o sa se intample depinde de ce va constata si hotari organul de cercetare penala, procurorul si apoi instanta de judecata, daca se aunge la proces.
Daca esti pedepsit cu amenda si nu platesti atunci va trebui sa faci inchisoare sau munca in folosul comunitatii.

Bula
| Bula a răspuns:

Chiar daca inca esti elev, daca ai implinit 18 ani, atunci raspunzi pe deplin in fata legii!
Necunoasterea legii nu te scuteste de urmari.

| darrio2007 a răspuns:

Platesc parintii amenda.

| GeorgeGabriel20001 explică (pentru darrio2007):

Teoretic da. Dar având 18 ani nu au nicio obligație. Și chiar vreau sa nu mi-o plătească ei pentru ca este greșeală mea. Știi cumva dacă este vreo problema dacă nu o plătesc? Eu din informațiile mele, nu pățesc mai nimic dacă în acte nu am niciun leu și nici o avere.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu au vrut sa te sperie. Folosirea petardelor și artificiilor din anumite categorii fără autorizație reprezinta infracțiune nu contravenție ca să scapi doar cu amenda.

| GeorgeGabriel20001 explică (pentru suntserios):

Stiam ca in cele mai multe cazuri se confisca materialele pirotehnice și îți dă o amenda pe loc...

| ziftode a răspuns:

Daca le-ai comandat si nu ai facut nimic ilegal
nu a fost de pe dark web, nu ai avut nici un motiv OARECARE sa banui macar ca sunt ilegale
atunci ai putea sa scapi, pentru ca

EI TREBUIE SA DOVEDEASCA ca tu stiai ca faceai ceva ilegal
si NU e treaba ta sa verifici magazinul de la care ai comandat, si nici modelul de petarda ca e sau nu ilegal, atat timp cat magazinul are site unde nu scrie nimic de legalitate LA VEDERE, iar Politia nu a facut nimic in legatura cu asta atunci e vina lor, a lor SI NUMAI A LOR!

| ziftode a răspuns (pentru ziftode):

PS politistii VOR sa iti dea amenda, inclusiv parchetul care e procuratura nu judecata, pentru ca ei au o norma la facut amenzi, asa ca sa nu crezi ca o sa fie usor, chiar daca nu reusesc sa demonstreze ca tu stiai ca e ilegal, autoritatile sunt ca un buldog, care te-a prins in dinti si nu o sa te mai lase sa scapi

asa ca o sa trebuiasca sa te zbati, sa iti declari sus si tare nevinovatia, sa contesti amenda, etc.
si nu ti-ar strica deloc un avocat... BUN

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce ma bucur cand vad ca Politia Romana misca in Romania si arata ca exista si legi. Foarte bine ti-a facut. Si care parte din dosar penal nu intelegi? Ti-a fost deschis dosar penal. De puscarie nu cred ca e cazul, dar de amenda penala nu cred ca scapi si costa ca naiba amenda penala. Si nu intereseaza pe ei daca ai sau nu loc de munca sau averi sau altele. Amenda penala e coniderata ca si cautiune. O platesti ca sa nu mergi la puscarie. Daca nu achiti amenda penala, mergi la puscarie pentru ca refuzi sa achiti amenda.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sau cum zicea cineva mai sus, daca refuzi sa achiti amenda fie mergi la puscarie, fie primesti munca in folosul comunitatii. Sper sa te simti mandru. Nu merg asistatii sociali sa rupa buruienile din parcuri si mergi tu.

| IstvanBoros a răspuns (pentru anonim_4396):

Probabil esti ori politist ori ai pe cineva din familie politist. Atitudinea ta, prin comentariile facute, este destul de exagerata. Copilul este speriat, cauta sfaturi bune, iar tu nu faci dacat sa-ti bati joc de el prin ceea ce ii spui. Cred ca este destul de constient de situatie. M-as bucura mult daca Politia Romana s-ar implica serios in situatii cu mult mai serioase decat in a "infunda" un copil care a cumparat de pe internet 3-4 cutii de pocnitori. Chiar avem nevoie de politisti adevarati in Romania. Uitati-va in alte tari ce atitudine, respect, omenie si operativitate au politistii la ei. Pe bune!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

U ai comandat direct la tine acasa? folosind cardul? nu stiu cum is petardele interzise, ca de 1 saptamana zilnic bubuie petardele, chiar langa sectia de politie si nimeni nu ii baga in seama

| Henrypericolpublic a răspuns:

Nu știu ce sa zic dar poți sa scapi sau sa vina amenda la părinți.

| ngllllll a răspuns:

Huh, mama ce chestie. Le zici si tu ca te-au prostit aia ca sunt legale. Ce chestie, si eu ma gandeam sa iau ceva petarde.

| Sorinlelele a răspuns:

Salut! Ce s-a intamplat mai departe? Ca si eu voiam sa comand pe site-ul ala?

| Claudiu1009 a răspuns:

Nu ai de ce sa te ducă in pușcărie. Fa-le o copie link-ului și dale-o lor ca sa ai alibi pentru fapta ta. Ai menționat ca in descrierea site-ului erau legale. Normal firma sau producatorul de care le-ai luat trebuie tras la răspundere. Tu nu aveai de unde știi ca nu sunt legale. Folosește asta in apărarea ta

| GeorgeGabriel20001 explică (pentru Claudiu1009):

Da, o sa folosesc și aceasta portiță, oricum asta nu ma scutește ca nu am știut legile.
Sper doar sa fie ok...si scap fără dosar.