| anonim_4396 a întrebat:

Am fost in Anglia pentru un an si am acolo inregistrat in DBS ( caZer) criminal damage, oare apare si pe cazierul din Romania?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde pentru ce infractiune ai fost condamnat si daca pedeapsa a fost comunicata autoritatii romane de cazier judiciar.
Daca infractiunea se incadreaza in Anexa A la Decizia 2009/316/JAI a Consiliului Uniunii Europene si a fost comunicata in Romania atunci infractiunea si pedeapsa va fi inscrisa si in cazierul judiciar din Romania.

| Alto a răspuns (pentru Ioandelasal):

Deci este possibil. Am fost condamnat 2 and cu suspendare si o amenda de 1000. lire. De magistrates court. Ce presupune acel act?

| Alto a răspuns (pentru Ioandelasal):

Iar infractiunea e criminal damage scrisa

| Alto a răspuns (pentru Ioandelasal):

Deci?

| Alto a răspuns (pentru Ioandelasal):

Deci se incadreaza?

| Alto a răspuns (pentru Ioandelasal):

Criminal damage a fost facuta cu un ciocan. Am spart un aparat de jocuri cu un ciocan. Deci se incadreaza in anexa A. Acum ideea e daca a fost sau nu comunicata in Romania correct? Cand mau arestat mau indrebat daca doresc sa contactez ambassada si eu am spus nu,,, Deci ce posibilitate am?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Alto):

Te interesezi in Romania daca ai cazier judiciar, eventual soliciti un certificat de cazier judiciar si vezi daca apare acea infractiune.