| Gbx10 a întrebat:

Bună ziua.
Am nascut in Franta în urma cu 4 luni și săptămână viitoare voi merge în România pentru a face certificatul romanesc de nastere al copilului.
Din pacate nu ma mai înțeleg cu prietenul meu care oricum nu se implica cu copilul și as vrea sa îl trec pe numele meu de familie. Credeți că este posibil? Mentionez ca în Franța am doar o foaie care dovedește nașterea și numele de familie a minorului precum și numele noastre de părinți.
Dacă totuși nu este posibil sa schimb numele de familie, care sunt etapele pentru a avea custodia totala a copilului?
Mulțumesc frumos!

13 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti dschimba numele de familie a minorului dar numai cu acordul tatalui sau dupa ce instanta de judecata iti va acorda numai tie custodia minorului.
Pentru aceasta trebuie sa deschizi un proces la judecatorie.
Daca nu te descurci te sfatuiesc sa te adresezi unui avocat.

| Gbx10 explică (pentru Ioandelasal):

Tatăl este de acord sa schimb numele și sa îmi dea custodia totala. Credeți sa este posibil sa fac asta la un notar ca să nu mă mai complic cu judecătoria?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Gbx10):

Schimbarea numelui si custodia completa nu se poate face la notar.
Custodia se obtine prin hotarare judecatoreasca si in acelasi proces se poate obtine, tot pe cale judecatoreasca, schimbarea numelui de familie. De asemenea schimbarea numelui se poate face si pe cale administrativa.

| relian a răspuns:

Intreaba la notar, ala iti va spune sigur ce se poate face, unde cum si cand.
Deci faci copil si deja ai si ramas singurica, frumos. Daca mergi in RO vezi ca o sa ai probleme, ma refer dupa, daca vei incerca sa pleci iar in Franta cu copilul, va trebuie hirtie de la prietenul tau, sau fostul, ma rog de la tatal copilului, altfel aia la granita nu te vor lasa sa iesi.
Era bun daca el nu era trecut pe acea hirtie ce spui.Mai bine mergi la spitalul unde ai nascut si cerele o alta hirtie laughing bine nu cred ca o sa iti dea, era bine sa nul fi trecut.
Nu cred ca relatia s-a rupt brusc, asa intr-o zi, dar na tu stii mai bine, zic in sensul sa nul fi trecut de la inceput.

Cati 19 ani ai? Sau citi ani ai, intreba sa ca idee.Am si eu pe cineva in Franta aia au gfacut 2 copii nu unu si acu s-au despartit laughing
Deci mergi la un notar, sau avocat, la notar stiu sigur, consultatia este gratuita, la notar cred ca si acolo asa doara sa vorbesti, ar trebuie sa fie moca prima, dar nu-s sigur.
Incearca la notar mai intai, vezi ce spune.

| Gbx10 explică (pentru relian):

În primul rand nu înțeleg de ce ești atât de răutăcios. În al doilea rand care ar fi problema dacă am făcut un copil și am rămas singura, nu e ca și cum ți as fi cerut ție sa îmi crești copilul.
Iar în ultimul rand ca vad ca ești interesat, am 22 de ani.

| relian a răspuns (pentru Gbx10):

laughing sunt rautacios, adica? Tiam raspuns, cel mai bine este sa mergi la notar, e gratis sa intrebi, am fost eu, poti vorbi si juma de ora si o ora, nu iti ia nici un ban.
Am spus ca nu ai cascat bine urechile cu cine faci copil, la aia am facut referire, nu am fost rautacios deloc. Daca ai facut copil nu-i problema mea, eu doara am spus ca ar fi trebuie sa fii mai atenta, chestii de genul asta.
Daca ai copil, cu ce ma incalzeste pe mine? Deci nu vad cum am fost rautacios.
Am intrebat de ani, pentru ca multi asa fac, nu se gindesc, nu analizeaza, etc, faptul ca eu zic astea, nu vad ce rau este, ba dimpotriva, ar trebuie sa apreciezi cand cineva iti spune sa fii mai atenta cand iei astfel de hotarari.
Asa ca ai un iubit, ce faci, merge nu merge, te desparti, gaesti altul etc.
In sf nu am avut nici o intentie sa fiu rau, si cum am spus nu poti brusc rupe o relatie, deci am batut apropoo ca ar fi trebuie sa stii mai din timp ca nu te poti baza pe respectivu, cam asta am spus si ca poate ar fi fost bine sa intrebi inaintea pe careva, sa stii apoi daca sal treci ca tata sau nu.

Is interesat de ce anume?laughing stai linistita ca nu te cer de nevasta, eram curios, ma gindeam de ai fi avut mai multi ani, sa zic ca ar fi trebuie sa fii mai coapta, dar asa e ok, asa fac toti la varsta ta.

Ai facut copil f bine, trebuie sa mai faca si cineva copiii nu? Asta e copilu creste, se va duce in treaba lui, nu-i ala vinovat.
Deci nu vad ce rautacios am fost, dar cum spui, daca crezi ca am zis ceva naspa imi cer scuze.
Am spus ai grija ce faci, fratele meu a ramas in tara 1 an de zile laughing cu hirtia ce o ai si tu, nu lau lasat sa mai plece, adica sa ia copilul cu el, pentru ca trebuie mama sa semneze bla bla, ceva asemanator ca si la tine.

Daca iubitu tau vrea sa iti faca zile negre sa stii ca poate.Ok dar banui ca nu asta te interesa, sper ca nu o sa spui iar ca is r autacios laughing am spus ca informatie.
Ai 22 de ani f bine, esti tinara si nelinistita happy

Răspuns utilizator avertizat