| CatalinCtl a întrebat:

am nevoie de ajutor, vreau sa plec pe 20 decembrie in Germania cu un unchi dar am decat 17 ani si nu stiu daca pot pleca, pentru ca mama nu e in Romania iar tata este, vreau sa stiu daca pot pleca doar cu acordul unu-i parinte sau cum pot proceda pentru a putea pleca!

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu poti pleca fara declaratiile ambilor parinti, date in forma autentica (la un notar public si la o reprezentanta diplomatica a Romaniei), prin care isi dau acordul sa pleci in strainatate si indica drept insotitor major pe unchiul tau. Nu se poate numai cu acordul unui parinte.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai nevoie de declaratie de la ambii parinti.

Si sa stii ca ai DOAR 17 ani nu DECAT