| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie de părerile voastre. Un domn in varsta (nu părea deloc un sarantoc ori nevoias era elegant imbracat) pe care l-am cunoscut recent, fiindca mi-a ajutat parintii cu o lucrare la casa, avea un telefon de tip vechi cu butoane. Din vorba in vorba mi-a zis ca si el ar vrea un Android ca al meu, daca l-ar gasi la mana a doua. Si apoi cand a auzit ca părintii au abonament la rds le-a propus sa ii faca si lui un abonament pe NUMELE LOR, cat si un telefon mai ieftin de la rds, ca cica isi plateste el abonamentul. Ne-a zis ca nu are buletin de oras chiar daca stiu ca are casa aici si locuieste in localitate.
Părerea voastra, omul ascunde ceva sau ce urmareste? Fiindca noua ni s-a părut dubios ce ne cere. La RDS nu se fac abonamente daca esti din alt oras si ai domiciliul in alta parte? Sa ascunda ceva? Sa fie rau platnic si poate ca RDSul refuza sa incheie un contract cu el? Cum pot afla? Daca il ajut pot pati ceva?
Rog raspunsuri serioase, nu de la pustani.

Răspuns Câştigător
| minrest a răspuns:

Cum sa faci asemenea prostie? Chiar si daca anulezi abonamentul, este incheiat pe doi ani, asa ca va trebui sa il platesti doi ani. Dar pana sa il anulezi, iti poate consuma servicii pe pelefon de orice suma. Daca acceseaza site-uri erotice, poate vorbi lejer de zeci de mii de euro, au fost cazuri destule. Chiar si daca doar vorbeste in strainatate, poate sa va incarce cu o suma mare. Nu aveti unde sa va plangeti; daca e abonamentul vostru, voi platiti. As adauga ca nu se cere asa ceva; insasi faptul ca cineva iti cere asta, arata ca te-a luat de fraier.

12 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu! Nu! Nu! Va suna la un numar cu taxa sau suprataxa si va umfla abonamentul de va sar capacele. In cel mai bun caz din banii ce-i datorati pentru o lucrare da-tii un telefon ieftin, secondhand si o cartela la RDS. Daca o incarca, bine, daca nu, nu si sa fie sanatos!

| Simpatic a răspuns:

Nu, nu se face asa ceva, adica sa faci abonamnet pe numele tau dar sa dai telefonul pe abonament altcuiva, gandeste-te ca el poate suna la numere speciale sau vorbi in strainatate si sa iti vina o factura de 2000 de euro de platit, si ai tai vor fi nevoiti sa o plateasca, pana inchid ai tai abonamentul deja e tarziu, factura trebuie platita.
DECI NU!

| mihai69 a răspuns:

Excroc. De evitat pe viitor.

| doctorandus a răspuns:

Poate ai inteles gresit: "Asa as vrea si eu!" inseamna ca si lui i-ar conveni sa-i plateasca altii abonamentul, asa cum parintii ti-l platesc tie. Dar din moment ce trebuie sa-si plateasca singur abonamentul se multumeste cu ce are.

| anonimg a răspuns:

Așa ceva nu se face, chiar dacă documentele sunt în mâinile părinților tăi (pentru că abonamentul este pe numele lor.)
Omul mi se pare dubios și sigur ascunde ceva. Este muncitor, și deci trebuie să își facă singur abonament.

| halogen001 a răspuns:

Sa isi faca abonament pe numele lui sau sa foloseasca cartela preplatita. Daca acum are telefon cu butoane, poate sa-si puna cartela din telefonul cu butoane in telefonul Android.
Daca sunteti de acord sa ii platiti facturile pentru telefon, atunci e ok sa ii dati telefon cu abonament care nu e pe numele lui.

| siriusblack98 a răspuns:

Nu contează de unde ai buletinul. Problema este că dacă nu-l plătești (abonamentul) pe perioada pe care ai contract, firma respectiva te va da în judecată 100%. Dacă își face abonament la Telekom totuși nu are nevoie nici de buletin, nici de contract. Și costă 30 de lei pe lună cel mai ieftin că am eu și poate să renunțe oricând fără formalități.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Ce tupeu! Data viitoare nici la lucru sa nu il mai chemați. E capabil de orice.

| Iote a răspuns:

Sa nu faceti asta!
Abonament se face oriunde locuiesti, nu numaidecat in oras sau in localitatea respectiva. Si e valabil in orice retea.
El va lua telefonul, iar parintii tai vor ramane buni de plata: abonament si telefon.
Acum infractorii se imbraca bine ca sa poata sa castige increderea si sa insele mai usor.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai ce sa patesti, el o sa vorbeasca bine merci ca nu e pe numele lui si parintii tai sunt buni de plata 1 an sau 2 pe cat se face contractul pe care sunt obligati sa il plateasca din propriul buzunar.
Trebuie sa aiba mult tupeu. Spune-i ca poate sa isi ia si cartela, nu ii trebuie abonament.
Sa nu cazi in plasa cu asemenea chestii. Bafta.

| Stelian2015 a răspuns:

Multumesc!

| Alexia1208 a răspuns:

Eu zic sa nu te încurci. Cine știe ce planuri are și vorbește de pe abonamentul vostru și după vine și va ia poliția la rost. Părerea mea...