| sapphire7 a întrebat:

am nevoie de un raspuns daca pot castiga drepturi totale asupra unui imobil ca mostenitor.

In respectivul imobil locuiesc de mai bine de 20 de ani, tot ce s-a investit si platit se poate dovedi chiar si faptul ca locuiesc la acea casa.
Unchiul meu are parte 75% in urma altor mostenitor care au renuntat. Acesta nu locuieste la imobil, nu a investit si nu a platit absolut nimic si nimic nu este pe numele acestuia, acesta locuind in ultimii 40 de ani in afara tarii, avand domiciliul in alta localitate fata de cea unde se afla imobilul.
Eu detin ceilalti 25% in urma mamei mele care nu este decedata, insa nu este apta din punct de vedere psihic, avand si handicap gradul 1, unchiul fiind fratele acesteia.
Dupa toate investitiile si imbunatirile aduse la imobil unchiul ameninta ca vrea sa vina sa locuiasca. Eu nu doresc acest lucru si vreau sa obtin drepturi totale, unchiul nu vrea sa cedeze si nici sa dea despagubiri si nici sa imi cumpere partea.
Se poate invoca intr-un fel uzucapiunea? Sau sunt alte modalitati de a obtine toate drepturile?

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu ai cum sa obtii dreptul integral de proprietate asupra imobilului, daca unchiul este proprietar in cota parte de 3/4 (75%).
Chiar daca nu a locuit pana acum acolo el nu a pierdut dreptul de proprietate. Sigur ca ai dreptul sa te despagubeasca cu imbunatatirile facute de tine, dar si el avea dreptul la chirie si are dreptul si acum, este adevarat ca ar putea s-o obtina numai pe ultimii 3 ani.
Pe de alta parte nici unchiul nu te poate da afara din imobil, mama ta detinand cota parte de 1/4 (25%).
P.S. Totusi nu inteleg, daca unchiul a mostenit 3/4 din imobil cum de nu este proprietar? Nu s-a facut procedura succesorala si nu exista certificat de mostenitor?

| sapphire7 explică (pentru Ioandelasal):

Este vorba de casa batraneasca, obtinuta din mostenire in mostenire, au stat acolo strabunici, bunici, cum au decedat cate unul a ramas sa locuiasa cei in viata pana sa ajuns la mama si unchiul meu, mama a ramas si unchiul a plecat cu copii si alte neamuri, cei care au cedat tot lui, mama intre timp sa imbolnavit neurologic pierzand astfel din drepturi, nefiind apta din punct de vedere psihic, castigand eu drepturile ei, si asa am ramas eu sa mai fac ceva daca se mai poate, deci nu cred ca este vreo procedura succesorala sau certificate ori alte acte in sensul acesta

| JicaContra a răspuns (pentru sapphire7):

Nu inteleg de ce, cei care au renuntat au cedat lui si nu tie care locuiesti in imobil, fata de el care a plecat de tot?
SI cum a facut asta daca el a plecat?

| Ioandelasal a răspuns (pentru sapphire7):

Pe cine este inscrisa acum casa in Cartea funciara, respectiv cine sunt ultimii proprietari in acte?

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ai nevoie de un avocat bun, el stie exact legile.

| johnnny123 a răspuns:

Daca el detine 75%, nu ai cum sa obtii toate drepturile doar pentru ca ai locuit acolo si ai investit.

Din contra, el poate veni cu argumentul ca ai locuit 20 de ani in apartamentul lui fara sa-i platesti chirie.

| Sophieka a răspuns:

Buna

Cel mai bine vorbesti cu un avocat iar daca doresti sa pui aceasta intrebare unde sa ti se raspunda online, atunci plaseaz-o aici :
https://www.avocatnet.ro/forum

| Cksihja a răspuns:

Dacă el vrea să vină să locuiască are dreptul dar este obligat de lege să-ți plătească despăgubiri pentru îmbunătățiri și taxele pe care le ai achitat tu în locul lui dacă ai dovada. Poți cumpăra partea lui dacă vrei să ai drepturi depline.

| armiaso a răspuns:

Incearca pe avocatnet.ro