| Bogdan543210 a întrebat:

am nevoie sa ma ajutati in legatura cu un sfat de natura juridica cine se pricepe.
Eu am varsta de 19 ani si am fost crescut de mama, tatal meu biologic nu si-a asumat nici un fel de responsabilitate, nu s-a interesat de existenta mea niciodata, dar stie ca sunt fiul lui si nu vrea sa recunoasca.
In prezent el mai are doua fiice mai mici decat mine cu 3 sau 4 ani si este stabilit in Spania de mai bine de 15 ani.
Eu in momentul de fata doresc sa il caut si sa stau de vorba cu el si sa ii cer sa plateasca pensia alimentara retroactiva pe care nu a platit-o de 18 ani.
Ce ma puteti sfatui sa fac sau cum sa procedez?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti sa-l cauti si sa discuti cu el dar, de regula, nu poti primi pensie alimentara retroactiv pe 19 ani, doar in cazul ca ar vrea el sa o plateasca, ceea ce nu prea cred.
Pentru a obtine pensie alimentara trebuie sa-l actionezi in judecata si ai putea obtine pensia pe ultimii 3 ani anteriori datei depunerii cererii de chemare in judecata si in continuare pana la maximum 26 ani, pe perioada cat urmezi studii, bineinteles daca indeplinesti conditiile de acordare.

1 răspuns:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Poți să stai de vorbă, va fi o conversație interesantă. Dar nu vei primi nimic.