| Nonciu22 a întrebat:

am o amenda de 7200 de euro in Germania și am o problema pentru ca trebuie sa o plătesc prin termenul acordat de ei pana la data de 25.03. 2019 sau se transforma in zile de închisoare. Ce se întâmpla dacă nu plătesc sau sa ma ajute cineva cum procedez sa plătesc o parte din suma?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca locuiesti in Germania si nu platesti amenda vei face inchisoare, cum de altfel ti-au si scris.
Daca locuiesti in Romania si nu platesti amenda atunci se poate face executare silita, in baza solicitarii din partea organului german. Daca executarea nu este posibila (n-ai conturi in banci, salariu si nici bunuri mobile executabile silit) amenda se poate transforma in ore de munca in folosul comunitatii.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce facusi nene de 7200 euro?
Nu crezi ca ar trebui sa intrebi despre legislatia germana in Germania si nu in Romania?

| Țoglă a răspuns:

Trebuie să scrie pe procesul verbal.