| Karlla1996 a întrebat:

Am o întrebare. Am fost la medicul ginecolog si din urma spuselor lui m-a trimis pe risc maternal. Am fost la medicina muncii și de acolo la locul de munca mi-a semnat tot ce a trebuit și au dus dosarul la Itm. De 2 săptămâni nu știu nimic de dosar... Am sunat la locul de munca și a zis ca eu sunt luata în evidenta de Itm ca sunt pe risc maternal. Dar n-am înțeles. Cum se procedează sa iau bănuții? Sau cum se face? Cel mai bun raspuns primește fundă.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Indemnizatia pentru concediul de risc maternal se primeste doar in baza certificatului medical si numai daca angajatorul nu-ti poate asigura conditii adecvate de munca. Dupa obtinerea certificatului medical, de la medicul specialist sau medicul de familie, plata se face ca la orice concediu medical, respectiv o data pe luna pentru luna anterioara.

| Karlla1996 explică (pentru Ioandelasal):

Bun am înțeles. Dar trebuie sa aștept Sam vina ceva dela itm sau nu?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Karlla1996):

Nu trebuie sa-ti vina ceva de la ITM, acesta trebuie sa verifice conditiile de munca si apoi sa comunice angajatorului daca se impune sau nu schimbarea locului de munca sau acordarea concediului de risc maternal. Daca se impune aceasta angajatorul trebuie sa iti plateasca indemnizatia, in baza certificatului medical.