| Donea_Ionut_Alexandru_1994 a întrebat:

Am o intrebare: Baiatul meu de 17 ani va calatori cu Reprezentantul sau legal in alte tari, Baiatul meu va implini 18 ani pe 23 Decembrie in aceasta perioada el va fi inca in alta tara (Singapore), intrebarea mea actuala este daca se poate ca baiatul meu sa calatoreasca din Singapore in alta tara fara reprezentantul sau legal dupa ce a implinit 18 ani pe 23 Decembie 2016. Sau nu se poate pana nu isi ridica buletinul care sa reprezinte ca este major? Din cate stiu in alte tari ai nevoie doar de pasaport.
Deci pe scurt: Se poate sa calatoresti in alte tari in care iti trebuie doar pasaport fara un buletin valid de 18 ani? Este baiatul meu major odata ce a implinit 18 ani fara un document official?

Va multumesc si astept un raspuns!
**sper ca am ales categoria corecta**

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

In UE poti sa te legitimezi doar cu CI, in afara te legitimezi cu pasaportul.
In pasaport, daca nu e trecut daca este minor sau major, poate sa-l foloseasca.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Atat timp cat prezinti un pasaport legal buletinul nu mai are nicio importanta

| Mayhem666 a răspuns:

Daca are pasaport poate sa calatoreasca si fara reprezentantul sau legal.

| dragosbogdan001 a răspuns:

Daca are pasaport se duce unde vrea.

| IonuţR1995 a răspuns:

Cunosc si eu pe cineva care a patit treaba asta, insa a fost sa-si faca buletinul cu o luna inainte de plecare la urgente, si in 5-7 zile la avut. Mergeti cu el sa-si faca buletinul, explicati acolo si se rezolva.