| ferar12 a întrebat:

Buna ziua. Am o intrebare. Cand are voie politia sa iti sparga usa? Ca am dat o petrecere cu niste colegi si cand a ajuns politia in fata blocului am stins luminile si nu am deschis usa la politisti.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Are voie sa intre in caz de infractiuni sau pentru prinderea infractorilor, conform L.218/2002, rep., citez:
"ART. 31.(1) În realizarea atribuţiilor ce îi revin, potrivit legii, poliţistul este învestit cu exerciţiul autorităţii publice şi are următoarele drepturi şi obligaţii principale:
  d) să pună în executare mandatele de aducere, mandatele de arestare şi pe cele de executare a pedepselor, în condiţiile prevăzute de lege;
  e) în cazul săvârşirii unei infracţiuni, al urmăririi unor infractori sau al unei acţiuni teroriste, să intre în incinta locuinţelor, a unităţilor economice, a instituţiilor publice ori particulare, a organizaţiilor social-politice, indiferent de deţinător sau de proprietar, precum şi la bordul oricăror mijloace de transport româneşti, cu respectarea dispoziţiilor legale;"

| Violleta2022 a răspuns:

Si ti-au spart usa?

| sierra1 a răspuns:

Dacă asta urmărești, când mai bat ăia, discret și cu reținere in ușă, să strige careva din interior: "ajutor, mă omoară"

| Sofer a răspuns:

Ți-au spart ușa bro?

| Zuzu1991 a răspuns:

In 2 cazuri:
1. au mandat
2. au dovezi CLARE SI CATEGORICE ca in casa se desfasoara activitati ilegale... penale
la voi vecinii au chemat politia, dar cand ei au venit si era liniste nu au avut ce sa faca