| crinuutza a întrebat:

Bună ziua, am o intrebare la cei care s-ar pricepe la legi, dacă mă puteți lămuri, eu am pensie minimă garantatã grad 3, si as dori să lucrez, doar ca nimeni nu mă primeste cu 4 ore, intrebarea mea ar fi, as putea cumula pensia cu salariu, sa nu pierd nici pensia si sa pot lucra 8 ore? Se poate asa ceva? Multumesc!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pensionarii de invaliditate de gradul III pot cumula pensia cu salariul, conform L.263/2010, privind sistemul unitar de pensii publice, cu md. si compl. ulterioare, citez:
„ART.118.(1) În sistemul public de pensii, pot cumula pensia cu venituri  provenite din situaţii pentru care asigurarea este obligatorie, în condiţiile legii, următoarele categorii de pensionari:
a) pensionarii pentru limită de vârstă;
b) nevăzătorii;
c) pensionarii de invaliditate gradul III, precum şi copiii, pensionari de urmaş, încadraţi în gradul III de invaliditate;"
Fata de aceste prevederi te poti angaja in munca si cu norma intreaga si nu vei pierde pensia.

| crinuutza explică (pentru Ioandelasal):

Da? ma pot angaja si 8 ore? fara sa pierd pensia? ar fi bineeeee..si ce contract imi vor face,

| Ioandelasal a răspuns (pentru crinuutza):

Sigur ca te poti angaja si nu pierzi pensia.
Contractul va fi dupa cum te intelegi cu angajatorul, respectiv pe perioada nedeterminata sau determinata.