| Preotul500 a întrebat:

Am o matusa care este angajata ca asistent personal pentru un copil cu handicap. Intrebarea mea este urmatoarea : Poate sa faca un imprumut la o banca? Nu pentru copil ci pentru alte probleme. Multumesc.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Daca este angajata cu contract de munca si are vechime de peste 6-12 luni, atunci poate sa se adreseze bancilor pentru un imprumut personal.
In sa eu nu recomand celor care sunt angajati la nivelul salarului minim si /sau au un loc de munca nesigur sa se angajeze in imprumuturi, doar in caz de forta majora, daca nu gasesc nici o alta solutie!

Un imprumut presupune sa plateasca rate si comisioane lunare, pe durata de cativa ani. Daca intervine ceva
(de exemplu inceteaza relatia de munca), ratele lunare din ce venit le va plati inapoi? Familia poate ramane fara bani, mai ales in lunile de iarna, cand cheltuielile sunt mult mai mari!

Iar daca nu plateste ratele la timp, atunci datoriile vor creste vertiginos si se poate ajunge chiar si la executare silita!

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca este angajata legal cu contract de munca, la familia aaceea si este platita lunar, da, poate face imprumut bancar