| miry03 a întrebat:

Buna ziua. Am o nelamurire legata de faptul daca un minor roman de 17 ani se poate intoarce in Romania neinsotit dintr-o tara EU(Italia mai specific). Stiu ca la iesirea din Romania acest lucru nu e posibil, dar am observat ca la intoarcere nu se mai cerea o procura la vama. Calatoria ar fi cu avionul, cu Wizz air. Daca stiti sigur care sunt conditiile, va rog sa raspundeti, pe net nu am gasit ceva concret

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Raspunsul corect depinde de faptul daca legea italiana permite sau nu imbarcarea in avion fara vreun act al parintilor si/sau fara insotitor major.
Nu cunoc legea italiana dar legea romana permite intrarea minorului de 17 ani in tara, fara nici o problema.
Minorul sau parintii sa se intereseze la politia de frontiera din aeroport.