| Geomire a întrebat:

Bună ziua.
Am o nelămurire, poate mă ajută cineva. Eu sunt în străinătate și am nevoie de o procură pentru împuternicirea unei persoane din România pentru apostilarea certificatului de căsătorie. Se poate face o procură la mână? Sau este neapărat nevoie de procură de la ambasadă? Mulțumesc.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Procura speciala este un act autentic si nu se poate face sub forma de inscris sub semnatura privata (de mana). Se poate face si la orice reprezentanta diplomatica (Ambasada ori Consulat) a Romaniei din tara unde te afli.