| Dragos349 a întrebat:

Bună ziua,
Am o problemă cu vecinii și aș vrea să știu cum să o rezolv.
Deasupra apartamentului nostru, locuiește o doamna mai în vârstă, foarte cumsecade. De aproximativ 11 luni, s-a mutat, impreună în apartament fiica vecinei noastre, împreună cu soțul și fetița ei. De când s-au mutat toți, pentru noi viața la bloc a devenit un calvar. Fetița aceea mică, nepoata vecinei noastre, aleargă încontinuu prin tot apartamentul și chiar dacă este mică (are proximativ 7-8 ani) se aude extrem de tare. Pe lângă asta, ea adesea sare prin casă sau bate mingea. Noi i-am rugat de nenumărate ori să o facă pe fetiță să înceteze, însă părinții ei, ne tratează mereu cu nonșalanță, copilul continuând să alerge, să sară și să bată mingea zilnic. Știu ca ar fi bine să fac o plângere la poliție, însă dacă le facem plângere la poliție, cui mai exact ar trebui să o adresăm? Vecina noastră, doamna în vârstă, le spune și ea să înceteze (însa nou veniții nici pe ea nu o ascultă). Dacă facem plângere poliției putem specifica cine mai exact din apartament provoacă "Deranjarea liniștii publice"? Și dacă da, părinții fetei ar trebui să plătească amenda?
Vă mulțumesc.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca reclamati la politie va trebui sa indicati si cine face galagie, doar ca un minor sub 14 ani nu poate fi amendat. Pot fi amendati parintii pentru lipsa de supraveghere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da si ai vrea sa fie amendat copilul?

| Dragos349 explică (pentru anonim_4396):

Normal că nu, eu nu vreau sa fie amendată bunica, ea nu are nicio vină.