| Mike237gmc a întrebat:

Bună ziua, am o problema! Noul meu angajator mi-a spus ca nu vrea sa îmi facă contract full-time, ca îmi va face de fapt contractul pe 2 ore. Și eu muncesc pe zi în jurul a 12 - 16 ore! Ce sa fac? Sa plec cât mai repede?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ar fi bine sa pleci si apoi sa-i soliciti sa te plateasca pentru toate orele lucrate. Daca nu accepta poti sa-l reclami la ITM si, daca nu se rezolva asa, poti sa-l dai in judecata.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Pleci, dar să ții neapărat să fii plătit pentru orele lucrate!
Dacă nu vrea, ori trage de timp, faci neapărat reclamație scrisă la Inspectoratul Teritorial de Muncă, altfel rămâi in pierdere. Și el își va găsi un alt fraier, cu care să procedeze la fel.

| NunuNini a răspuns:

Gaseste-ti alt loc de munca. Cu contract corect. Pentru ca asa cum ai contractul acum, atat vei primi si pensia. Plus alte drepturi pana la pensie. Nici vechimea nu va fi completa.