| Ca7a22 a întrebat:

Am si eu cateva intrebari la care sper sa ma ajutati sa gasesc raspunsurile. In seara de 26 decembrie am avut o problema si a necesitat sa iau masina ( neinscrisa dar cu numere negre montate ). Toate bune si frumoase pana cand vad patrula trecand pe langa mine si facandu-mi semn sa trag pe dreapta. Opresc, ii dau agentului permisul si buletinul ( intre timp m-am mutat si nu am schimbat adresa de pe buletin ) spunandu-i ca nu am actele masinii la mine. In cele din urma mi s-a spus ca as fi trecut pe rosu desi eu am vazut galben. Am primit o amenda ( am platit-o ) + suspendarea permisului pe 30 de zile si o dovada valabila 15 zile. Intrebarile mele sunt. Cand o sa treaca cele 30 de zile o sa dau " 13/15 " pentru a reintra in posesia permisului? La ce sa ma astept cand o sa ma duc sa imi revendic permisul? Atunci cand inculpatul incaseaza o amenda, numerele masinii sunt cumva verificate daca sunt valabile? Politia poate face rost de numarul meu de telefon? Suna cu necunoscut? ( am fost sunat de 3 ori in ultimele 2 saptamani de cineva cu nr. necunoscut ). Daca nu am antecedente penale pot scapa de dosar? Daca raspund la telefon cand sunt sunat si spun ca nu sunt eu, rezolv ceva? ( scuze ca postez intrebarea aici, dar vreau sa aflu cat mai repede raspunsurile )

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu a fost inmatriculata de unde ai avut numerele, sunt cumva numere false?
1.Nu trebuie sa sustii testul teoretic, reprimesti permisul dupa expirarea termenului de suspendare.
2.Ar putea sa verifice daca masina este inmatriculata si atunci ai dat de belea, pot sa-ti faca dosar penal, conform art.85, alin.1 sau 2 din OUG 195/2002 si atunci o sa-ti anuleze permisul de conducere.
3.Sigur ca ar fi putut obtine numarul de telefon, avand datele tale de identitate.
4.Nu are legatura cu faptul ca ai sau nu antecedente penale, in caz de antecedente penale pedeapsa ar putea fi mai mare.
5.Nu rezolvi nimic neraspunzand la telefon sau spunand ca nu esti tu, dimpotriva, doar inrautatesti situatia. Politia are datele tale din permisul de conducere si cartea de identitate si te descopera foarte usor, chiar daca ti-ai schimbat domiciliul.

| Ca7a22 explică (pentru Ioandelasal):

Masina am cumparat-o de la cineva de la un service si ca sa ajung cu ea in siguranta acasa, fiind aproape, mi-a pus o pereche de numere pe ea. Si daca mi s-ar face dosar penal, dupa cat timp pot sa dau iar de permis?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Ca7a22):

Conform OUG 195/2002 (Codul rutier), republicată în 2006, cu modificările şi completările ulterioare, citez:
"ART.116.(1) Persoana al carei permis de conducere a fost anulat ca urmare a ramanerii definitive a unei hotarari judecatoresti de condamnare pentru una dintre faptele prevazute la art. 114 alin. (1) si la art. 115 alin. (1) se poate prezenta la examen pentru obtinerea unui nou permis de conducere, pentru toate categoriile avute anterior, dupa caz, daca a intervenit una dintre situatiile urmatoare:
a) au trecut 6 luni de la data executarii pedepsei amenzii sau a pedepsei in regim de privare de libertate ori la locul de munca;
b) a trecut un an de la data gratierii pedepsei sau a ramanerii definitive a hotararii judecatoresti prin care s-a dispus suspendarea conditionata a executarii pedepsei ori suspendarea executarii pedepsei sub supraveghere;
c) a intervenit amnistia;
d) interzicerea dreptului de a exercita profesia sau ocupatia de conducator de autovehicule, prevazuta la art. 64 lit. c) din Codul penal, a expirat sau a fost revocata."

| Ca7a22 explică (pentru Ioandelasal):

Ce imi spui tu aici este pentru anulare. Eu il am suspendat, nu anulat. Nu e diferenta?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Ca7a22):

Nu mi-ai citit atent raspunsurile. In primul ti-am raspuns la suspendare, o sa-ti primesti permisul dupa expirarea suspendarii, trebuie doar sa mergi sa-l ceri.
In al doilea raspuns ti-am spus ce se va intampla daca iti fac dosar penal pentru circulatia cu o masina neinmatriculata sau cu numere false, in acest caz permisul se anuleaza.

| Ca7a22 explică (pentru Ioandelasal):

Acum am inteles. Multumesc pentru amabilitate, o zi buna!

| manuel72 a răspuns:

Daca ti-a dat amenda si ti-a suspendat permisul a fost pentru ca ai trecut pe rosu. Dupa 45 de zile te duci si-ti iei permisul(15 zile dovada+30 zile suspendarea). Politia nu are de unde lua nr tau de telefon decat cel fix din cartea de telefon.Deci pentru circularea unui autovehicul neinmatriculat ai scapat, daca n-au constatat atunci ca e neinscrisa.Asa ca lasa paranoia.