Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Am si eu nevoie de ajutor! Vreau sa stiu ce inseamna daca este pus tutore pe un act de proprietate? Acum 25 de ani sotul meu a platit casa parinteasca, iar la casierie i s-a propus sa il puna tutore deoarece a vazut ca el a platit, iar acum cand au ajuns sa se certe pe avere( fratii) el nu stie ce sa faca (acel act in care specifica ca el este tutore a disparut dintre acte, iar toata viata mama lui a zis ca ii va ramane lui acea casa)...deoarece nu vrea sa isi piarda banii care i-a platit pentru acel imobil. Intrebarea mea este: ce inseamna tutore? Dupa moartea proprietarului, tutorele ramane unicul proprietar? Acel act este batut la masina si incepe cam asa Proprietar..., tutore: sotul meu... Sau un sfat, unde s-ar putea duce sa verifice asta? Astept raspunsuri cat mai clare. Multumesc anticipat!

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Locuiesti in Romania?
Daca este asa sa stii ca in Romania nu exista "tutore pe proprietate". Tutorele se ingrijeste de persoana pusa sub tutela (minor sau incapabil) si de averea acestuia, pana ce respectiva persoana se poate ingriji singur, respectiv minorul ajunge major sau incapabil isi revine.
In Romania tutorele nu poate ajunge proprietar pe bunurile persoanei tutelate, nici macar nu are dreptul sa primeasca donatii sau sa cumpere bunurile acestuia, atat timp cat este tutore.
Daca sotul a platit pentru casa trebuie sa poata dovedi aceasta.
Dupa moarte tatalui sau (am inteles ca acesta a fost proprietar) sotul tau are drept de mostenire, alaturi de ceilalti mostenitori (frati/surori si sotia supravietuitoare, daca exista).

| Alexa2016 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Din pacate chitanta este pe numele mamei lui, nu are cum sa dovedeasca ca a platit din banii lui. Daca tutorele nu reprezinta nimic atunci de ce casiera care a incasat acei bani a spus sa faca asa? Asta e...a pierdut...

| Ioandelasal a răspuns (pentru Alexa2016):

N-am spus ca tutorele nu reprezinta nimic, am spus ca tutorele are grija si reprezinta pe cel pus sub tutela si administreaza averea acestuia.
Nu stiu, fiindca nu spui, daca tatal sotului a fost pus sub tutela si sotul tau a fost numit tutore.
Acum spui si de mama lui, se pare ca este o situatie mai complicata si nu ai expus-o integral.

| Alexa2016 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Tatal lui a murit inainte de a cumpara aceasta casa, deci nu are nici-o legatura cu aceasta proprietate. Singura proprietara este mama lui, am spus si mai sus ca, mama lui ii spunea mereu ca acea casa va fi a lui.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Alexa2016):

Imi cer scuze, nu stiu cum am vazut ca era tatal lui, dar situatia este aceeasi, cum am spus in prima postare.
Daca mama lui vrea sa ii lase casa atunci sa incheie cu sotul tau un contract de vanzare-cumparare sau, si mai bine, unul de intretinere, astfel devine proprietar.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tutorele are drept de administrare asupra bunurilor parintilor dar nu ii confera drept de proprietate. Daca voia sa fie casa pe numele lui trebuia sa o cumpere pe numele lui si sa-i treaca pe parinti cu drept de uzufruct viager asupra imobilului.

| gheorghe699 a răspuns:

Tutore,inseamna ca la momentul dobandirii acelui imobil,tatal lui era decedat,si el avea calitatea de tutore,fata de fratii lui mai mici,altfel nu avea cum sa fie tutore.dar asta nu inseamna ca el are mai mult drept asupra imobilului decat ceilalti mostenitori,doar daca are un act doveditor,chitanta, contract de vanzare cumparare.dar daca soacra d-voastra are chitanta, de ce nu mergeti la notarul care a eliberato, la caseria unde ati platit, sa cereti un duplicat?