| Visan_Viorel_1989 a întrebat:

Bună ziua am și eu o întrebare ce pot sa fac și eu dacă cineva ma acuza pe nedrept și îmi spune ca se duce la politie și îmi face reclamație ca eu o urmăresc și i fac poze ca i le trimit lui soțul ei fără nici o dovada va rog frumos să-mi spuneți ce trebuie sa fac în privința asta

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca iti face plangere penala si esti cercetat penal atunci poti sa-i faci si tu plangere penala pentru infractiunea de inducere in eroare a organelor judiciare, conform Codului penal, citez:
"ART.268.Inducerea în eroare a organelor judiciare
  (1) Sesizarea penală, făcută prin denunţ sau plângere, cu privire la existenţa unei fapte prevăzute de legea penală ori în legătură cu săvârşirea unei asemenea fapte de către o anumită persoană, cunoscând că aceasta este nereală, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă.
  (2) Producerea sau ticluirea de probe nereale, în scopul de a dovedi existenţa unei fapte prevăzute de legea penală ori săvârşirea acesteia de către o anumită persoană, se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani.
  (3) Nu se pedepseşte persoana care a săvârşit inducerea în eroare a organelor judiciare, dacă declară, înainte de reţinerea, arestarea sau de punerea în mişcare a acţiunii penale împotriva celui faţă de care s-a făcut denunţul sau plângerea ori s-au produs probele, că denunţul, plângerea sau probele sunt nereale."

| Visan_Viorel_1989 explică (pentru Ioandelasal):

Adică poate sa ma scoată vinovat dacă nu are dovezi

| Ioandelasal a răspuns (pentru Visan_Viorel_1989):

Nu cel care iti face denunt te poate "scoate vinovat", respectiv sa-ti stabileasca si dovedeasca vinovatia pentru o fapta penala, aceasta o pot face doar instantele de judecata, in urma unui proces.

| Visan_Viorel_1989 explică (pentru Ioandelasal):

Aha mulțumesc mult

| xerxes1 a răspuns:

Chiar nimic.Dementi gasesti peste tot.
Faptul ca ii atragi este o problema.

| Visan_Viorel_1989 explică (pentru xerxes1):

Mulțumesc da dacă e sa ma cheme la politie ce trebuie sa fac sau sa spun

| AlecuAlex a răspuns (pentru Visan_Viorel_1989):

Adevarul practic sunt dovezi indirecte pot fi falsificate

| Visan_Viorel_1989 explică (pentru AlecuAlex):

Da poate să-mi ia telefonul să-l Ferifice poliția ca asa îmi tot spunea persoana asta și mi tot spune ca se duce la politie sa depună plângere de urmărire ca o urmăresc ca i fac poze ma tot amenita

| ReZiSTorr a răspuns:

Vezi ca e farsa. exact asa am patit si eu si la final tipul a ras. e un robot cu voce de om care vorbeste

| Visan_Viorel_1989 explică (pentru ReZiSTorr):

Nu e o persoana care sta prin cartier unde stau eu și ma ivinovateste pe mine ca eu i-am făcut poze și o zic lui bărbasu cu cine sta ia