| SorinelCopilu a întrebat:

Buna ziua am si eu o intrebare
daca casa parinteasca este tabulita pe parinti si unul din parinti decedeaza celalat poate sa tabaluasca dor pe unul din copii casa sau numai cu acordul copiilor va rog e o urgenta
Dau funda

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Dupa decesul unui parinte si daca casa a fost in proprietatea comuna a ambilor parinti (dobandita pe timpul casatoriei) atunci trebuie sa se faca procedura succesorala si abia apoi parintele supravietuitor poate dispune de partea sa, care va fi, dupa efectuarea mostenirii, de 5/8 din casa.
De asemenea, daca o face in mod gratuit, prin donatie, atunci donatia poate fi atacata, dupa decesul sau, pentru incalcarea rezervei succesorale, de catre ceilalti copii, bineinteles daca nu sunt si alte bunuri in masa succesorala, care sa acopere rezerva succesorala.

| SorinelCopilu explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc pentru raspuns.
Mai am o intrebare daca ambi parinti traiesc si au un copil preferat
pot sa tabuleasca casa doar pe acel copil preferat (eu mai am inca doua suori dintre care una e preferata)

| Ioandelasal a răspuns (pentru SorinelCopilu):

Pe timpul vietii parintii pot sa transmita proprietatea casei unui copil, prin vanzare-cumparare, donatie, contract de intretinere.
In caz de donatie ceilalti copii au dreptul si ei la mostenire, dupa decesul parintilor, dar numai la rezerva succesorala, respectiv la jumatate din ce ar fi avut dreptul daca nu ar fi existat donatia.