| magic9991 a întrebat:

Bună ziua. Am și eu o întrebare.
Pe 30 aprilie mi-a fost suspendat permisul pentru viteza. Am promovat testul pentru reducerea perioadei de suspendare de la 90 de zile la 30 de zile. Permis recuperat.
Recent, mi-a fost suspendat din nou pentru linie continuă, pentru 30 de zile. Întrebarea mea este: se majorează aceste 30 de zile cu inca 30 de zile? Știu că la noi dacă ești pătat in primele 2 luni se majorează o noua suspendare cu alte 30 de zile. Dar nu am putut găsi nimic clar.
Cineva care a mai pățit sau poate cere o părere avizată?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se majoreaza, avand in vedere prevederile Codului rutier, citez:
"ART. 103
(1) Suspendarea exercitării dreptului de a conduce autovehicule şi tractoare agricole sau forestiere se dispune:
(2)În cazul în care conducătorul de autovehicul, tractor agricol sau forestier ori tramvai săvârşeşte, într-un interval de două luni de la data restituirii permisului de conducere, din nou o nouă faptă prevăzută la art. 100 alin. (3), art. 101 alin. (3) şi art. 102 alin. (3), perioada de suspendare se majorează cu încă 30 de zile.
(3) În cazurile prevăzute la alin. (1) şi (2) hotărârea de suspendare a exercitării dreptului de a conduce se comunică titularului de către serviciul poliţiei rutiere, care are în evidenţă contravenientul, în termen de 10 zile de la data constatării ultimei contravenţii."
Ultima ta contraventie se incadreaza in art.100, alin.(3).

| magic9991 explică (pentru Ioandelasal):

Totuși. Polițistul a fost destul de clar.
In momentul in care mi-a înapoiat actele împreună cu dovada mi-a spus clar că după ce trec 30 de zile mă pot prezenta la poliție. Nu au fost făcute înscrisuri pe dovada înlocuitoare. Strict 30 de zile.
Dar cum ai spus și tu. Trebuie să aștept 10 zile sa aștept plicul cu înștiințarea poliției rutiere. Bănuiesc că acolo ar putea scrie negru pe alb.
Știi cum se spune. speranța moare ultima.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, se majoreaza!
Conditia pedepsei anterioare s-a miscorat la de la 90 de zile la 30 de zile, cu obligatia sa respecti legile de circulatie si sa nu mai faci nimic ilegal pe perioada a cativa ani, fiindca altfel se majoreaza pedeapsa.
Cum abia ai recuperat permisul, ai incalcat din nou legea, deci esti pasibil de pedeapsa dubla acum.
Unii nu invata nimic din prima pedeapsa, de aceea se dubleza.